Pozornie szczupłe kobiety coraz bardziej zagrożone ryzykiem związanym ze szczupłą sylwetką. Stephanie Yi, lat 29, ma ciało, którego większość kobiet mogła jej zazdrościć. Nigdy nie musiała ciężko pracować, żeby utrzymać swoje długonogie, płaskobrzuche kształty. Jazda na rowerze oraz tony sałatki szpinakowje działają cudza.
I bardzo łatwo udawało jej się zaspokoić swój apetyt na słodkie jednym batonikiem od czasu do czasu. Przy wzroście 1m60 ważyła 55 kilo i uważała, iż wygrała niezłą partię genów. Ale wszystko się zmieniło dwa lata temu, kiedy upośledzające zmęczenie pozostawiło ją w ogonie jej grupy.
Bezsilna, dowlokła się do lekarza, który podejrzewał niewydolność tarczycy. Test krwi kilka dni później i alarmujące rezultaty. Z jej tarczycą było wszystko ok. Z jej poziomem cukru niezbyt. Miała stan cukrzycowy i znajdowała się na prostej drodze do cukrzycy typu 2. Szok.
Owszem, słyszała o cukrzycy – 26 000 000 Amerykanów na to choruje, według centrów CDC. Ale, czy cukrzycy nie są tłuści, mało aktywni i pożerający tony śmieciowego jedzenia oraz napojów gazowanych? Stephanie od wieków nie dotknęła mięsa. A jednak, w jakiś sposób, w jakiś sposób zachorowała na cukrzycę, której większość szczupłych kobiet unika.
Rosnące zagrożenie
Amerykańskie centra CDC (Centers for Disease Control and Prevention, centra prewencji i kontroli chorób) oceniają, że jedna dorosła osoba na dziewięć ma cukrzycę. A jeśli bieżący trend się utrzyma, jedna dorosła osoba na trzy będzie miała cukrzycę w 2050 roku.
Przez dekady, typowy pacjent z cukrzycą typu 2 wyglądał właśnie tak, jak wyobrażała sobie Stephanie: tłusty i nieaktywny. Był również starszy, diagnozowany na cukrzycę w wieku średnim. Ale jeśli przypadki tego typu cukrzycy zdają się sięgać nieba w dalszym ciągu, to teraz zaczyna niepokoić cukrzyca pojawiająca się u znacznie młodszych ludzi.
Zobacz również:
- Noworodek matki chorej na cukrzycę
- Produkty spożywcze zalecane dla osób chorych na cukrzycę
- Cukrzyca typu 1 - przyczyny, objawy, leczenie
- Betatrophina nadzieją dla cukrzyków?
- Cukrzyca nie jedno ma imię...
- Cukrzyca typu 1 u dzieci
- Przyprawy obniżające poziom cukru we krwi
- Jaka jest różnica między cukrzycą typu I a II?
Liczba hospitalizacji związanych z cukrzycą pośród ludzi w wieku 30 lat podwoiła się w ostatniej dekadzie, a kobiety są 1,3 razy częściej nią dotknięte niż mężczyźni. Być może bardziej niepokojącą sprawą jest liczba ludzi w wieku od 20 lat ze stanem przedcukrzycowym: 65 milionów (57 milionów w 2007 roku).
Nagle, choroba, która potrzebuje nawet połowy naszego życia, żeby się w pełni rozwinąć, stała się problemem młodych ludzi. Co jeszcze bardziej niepokojące, około 15% ludzi z cukrzycą typu 2 nie ma nawet nadwagi, jak podają amerykańskie instytuty zdrowia (National Institutes of Health). Nie pożerają oni lodów ani cheesburgerów. Ale ich ciała o przeciętnej wadze skrywają mroczny sekret.
Zestresowany i szczupło-gruby
Jimmy Bell, ekspert od molekularnego obrazowania, bada dolegliwość, którą nazywa TOFI (czyli thin outside, fat inside, szczupły na zewnątrz, tłusty wewnątrz). Prawie niewykrywalny na podstawie wyglądu, syndrom TOFI zdarza się, kiedy tłuszcz, który normalnie odkładałby się pod twoją skórą, zaczyna obrastać twoje narządy w jamie brzusznej.
Tłuszcz trzewny jest o wiele gorszy niż inny rodzaj tłuszczu i może spowodować, że zapalne substancje zaatakują twoją wątrobę i trzustkę, a także może obniżyć twoją wrażliwość na insulinę. A stąd zagrożenie cukrzycą typu 2. Z TOFI możesz wyglądać szczupło, ale w środku jesteś otyły. I reagujesz jak otyły.
Czynnik tłustego chudzielca?
Zaniedbywanie ćwiczeń i regulowanie wagi jedynie poprzez jedzenie, co jest zachowaniem charakterystycznym dla wielu młodych kobiet opętanych dietami. Okazuje się, że jedynie zalewanie się potami w czasie ćwiczeń jest kluczem do obniżania poziomu cukru we krwi, ponieważ nawet umiarkowane ćwiczenia mogą sprawić, że mięśnie zużywają 20 razy więcej glukozy niż noramalnie. Tak więc, regularne ćwiczenia są jedyną drogą do spalenia tłuszczu trzewnego.
Innym czynnikiem ryzyka jest codzienny stres. Kiedy twój umysł jest zestresowany, ciało produkuje hormon stresu – kortyzol – który dodaje energii. Peoblemem jest to, że kortyzol zwiększa również czasowo poziom cukru we krwi, co zagraża cukrzycą, jeżeli jesteś cały czas zestresowana. Co więcej, badacze odkryli, że zbyt dużo kortyzolu może również namieszać w odkładaniu tłuszczu i prowadzić do skoku tłuszczu trzewnego u zestresowanych, normalnie ważących kobiet. Tak jest, chroniczny stres sprawia, że jesteś tłustym chudzielcem.