Ćwiczenia fizyczne praktykowane regularnie mogą pomóc w ochronie mózgu uszkodzonego przez chorobę Alzheimera i inne choroby neurodegeneracyjne, jak donosi przegląd naukowy Brain, Behavior and Immunity.
Ćwiczenia pozwalają mózgowi szybciej produkować substancje, które nie pozwalają zapaleniu uszkodzić mózgu, wyjaśnia główna autorka badania, pani Jean Harry z National Institute Environmental Health Sciences w Stanach Zjednoczonych.
Wcześniejsze badania już pozwoliły wykazać, że po uszkodzeniu mózgu, ćwiczenia fizyczne sprzyjają procesowi wyzdrowienia. Odkrycie to pozwoliło teraz ustalić, że ćwiczenia fizyczne mogą zapobiegać poważnym uszkodzeniom komórek mózgowych.
Zobacz również:
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Objawy wylewu
- Prawa półkula mózgu - za co odpowiada i jak ją ćwiczyć?
Aby dojść do takich wniosków, badacze poddali myszy laboratoryjne działaniu substancji chemicznych, które niszczą hipokamp, czyli tę część mózgu, która kontroluje proces uczenia się i pamięć.
Myszy, które zrobiły ćwiczenie, zanim zostały poddane działaniu produktów toksycznych, produkowały interleukinę-6, czyli przekaźnik, który pozwala komórkom układ odpornościowego na komunikowanie się między sobą. W efekcie, zmniejszają się szkodliwe skutki zapalenia i nie dochodzi do utraty funkcji kognitywnych, co jest zazwyczaj z zapaleniem związane.
Poza niszczącym skutkiem chorób neurowegetatywnych, ćwiczenie może również ochronić przed produktami toksycznymi, które są obecne w środowisku.
Badacze mają nadzieję, że odkrycie to zachęci ludzi do regularnego uprawiania aktywności fizycznej, ponieważ naukowcy praktycznie nie przestają udowadniać jej zalet.
Komentarze do: Ćwiczenia fizyczne chronią mózg