Naukowcy coraz lepiej rozumieją powiązania między ćwiczeniami a objawami zapalnej choroby jelita grubego. Nowe badanie, opublikowane w Brain, Behavior and Immunity, pokazuje, że myszy z zapalną chorobą jelita grubego miały mniej objawów, kiedy przez 6 tygodni mogły ćwiczyć na kółku do biegania tak jak im się podobało.
Eksperyment przeprowadzili naukowcy z University of Illinois.
Co więcej, okazało się także, że kiedy badacze ZMUSILI gryzonie do biegania w umiarkowanym tempie – także przez sześć tygodni – ich objawy chorobowe się pogorszyły.
Dodatkowo naukowcy zauważyli, iż ekspresja genów znanych z tego, że mają prozapalne działanie, była mniejsza u tych myszy, które dobrowolnie biegały na kółku. Ale ekspresja tych samych genów była większa u gryzoni, które były zmuszane do ćwiczeń.
Jeffrey Woods, jeden z autorów badania, profesor kinezjologii i zdrowia społeczności, mówi: - Jest dowód na to, że długie, intensywne ćwiczenia mogą spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe u sportowców. Jednak niewiele wiemy na temat regularnych, umiarkowanie intensywnych ćwiczeń, przede wszystkim u ludzi z zapalną choroba jelita grubego.
Zobacz również:
Na tę chwilę nie jest jasne, jakie znaczenie mogą mieć te odkrycia dla ludzi, ale badania te są kolejnymi, które potwierdzają, iż istnieje powiązanie między stresem, ćwiczeniami i zapalnymi chorobami jelita grubego, do których należą choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie.
W sumie, zapalne choroby jelita grubego dotykają ok. 1 500 000 ludzi w USA. Ćwiczenia są ważne dla tych pacjentów, choć mogą mieć oni problemy z ich wykonywaniem z powodu biegunek i bólów brzucha.
Niestety, istniejąca literatura naukowa dotycząca tego tematu nie jest zbyt obszerna, dlatego ciężko wyciągać rozstrzygające konkluzje i zalecać ludziom z tego typu chorobami jakieś konkretne ćwiczenia.
Komentarze do: Ćwiczenia i zapalna choroba jelita