Ćwiczenia ogólne w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy
Na rozwój osteoporozy ma wpływ wiele czynników. Wśród nich można wyróżnić aktywność fizyczną. Ruch ma bardzo duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, jednak większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy podaje, że podstawą leczenia osteoporozy jest przede wszystkim ograniczenie czynników ryzyka, wśród których wymienia między innymi wzmożenie aktywności fizycznej.
Badania lekarzy wykazały, że stosowanie odpowiedniej aktywności fizycznej w okresie 22 miesięcy może wpłynąć na przyrost masy kostnej. Nawet zwykły spacer ma ogromne znaczenie dla naszych kości.
Unieruchomienie i brak jakiegokolwiek ruchu jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do utraty masy kostnej. Dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna. Ma to zbawienny wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, ale również na kości.
Ćwiczenia fizyczne u osób chorych na osteoporozę wpływają na zmniejszenie się gwałtownej utraty masy kostnej. Jednak należy być świadomym, że ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ tylko na kości której dotyczy określone ćwiczenie. Inne kości szkieletu nie są wtedy poddawane korzystnym obciążeniom. Na przykład ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni pleców poprawiają tylko stan kości kręgosłupa a nie przedramienia.
Unieruchomienie na skutek ciężkiej choroby lub innych urazów czy złamań prowadzi do rozwoju osteoporozy immobilizacyjnej. Podstawą leczenia tego typu osteoporozy okazuje się być aktywność fizyczna, która przyczynia się do zwolnienia tempa utraty masy kości i przyspieszenia jej regeneracji.
Aby aktywność fizyczna miała pozytywny wpływ na szkielet powinna być wykonywana w odpowiedniej częstotliwości. Ważny jest również czas trwania ćwiczeń i ich rodzaj.
Aktywność fizyczna wpływa na:
- ogólną poprawę sprawności fizycznej
- poprawę tolerancji wysiłku
- poprawę zakresu ruchu w stawach
- poprawę koordynacji i sprawności ruchowej
- zwiększenie odporność organizmu na kontuzje
- poprawę oddczynności wszystkich mięśni
- usprawnienie czynności oddechowych
Zobacz również:
Ćwiczenia ogólne
Chorzy na osteoporozę powinni unikać ćwiczeń ogólnych, takich jak aerobic, taniec, jogging. Ćwiczeniom tym towarzyszą znaczne obciążenia, które w przypadku chorych na ostroporozę mogą zakończyć się kontuzją. Osobom z osteoporozą w celu poprawy aktywności fizycznej zaleca się głównie:
SPACERY
- wpływją korzystnie nie tylko na kości ale i na cały organizm
- spacerowanie poprawia resorpcję kości i ich tworzenie oraz wzmacnia mięśnie kręgosłupa
- wskazane jest codzienne spacerowanie przez około 30 minut
- zaleca się również aby tempo spaceru było szybsze, niż w przypadku spaceru rekreacyjnego, ale jednocześnie nie powinno powodować przyspieszenia bicia serca
- w miarę upływu czasu należy zwiększać trasę spaceru pokonywaną w ciągu 30 minut
- dobrym sposobem jest grupowe spacerowanie, gdyż wpływa na zwiększenie naszej motywacji do codziennej aktywności ruchowej
- jest korzystne dla mięśni kręgosłupa i kończyn górnych
- poprawia tolerancję na wysiłek
- wpływa na pełne obciążenie kręgosłupa
- tempo pływania nie powinno powodować większego zmęczenia
- nie wolno jednorazowo w wodzie przebywać dłużej niż 10-15 minut
- wskazane jest pływanie z drugą osobą
- pływać powinno się na basenie pływackim lub w innym miejscu do tego przeznaczonym
Polecamy również:
Ćwiczenia izometryczne-specjalistyczne w leczeniu osteoporozy
JAZDA NA ROWERZE
- rozwija i trenuje wszystkie grupy mięśni
- poprawia poczucie równowagi
- rower powinien być tak przygotowany, aby pozycja w czasie jazdy była możliwie wyprostowana, z jak najmniejszym pochyleniem
- siodełko roweru powinno być tak ustawione, aby można było swobodnie dotykać stopą podłoża oraz mieć możliwie wyprostowane nogi
- szybkość jazdy powinna być w miarę szybka, ale nie powodować zmęczenia
- wskazana jest codzienna jazda przez około 30 minut, po możliwie płaskim terenie
- należy unikać bagażników w rowerach oraz przewożenia toreb, gdyż mogą spowodować upadek i przyczynić się do urazu