Szukaj

Ćwiczenia w pracy dla osób z chorobami serca

Podziel się
Komentarze0

82% Polaków pytanych o rady dla przyjaciół po zawale zwraca uwagę na potrzebę wykonywania ćwiczeń fizycznych1Osoby z chorobami układu krążenia, które spędzają część sezonu urlopowego w pracy, powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie, wykonując proste ćwiczenia pobudzające krążenie. Miesiące letnie mogą obniżać naszą wydajność w pracy. Wysokie temperatury oraz wahania ciśnienia wpływają negatywnie na kondycję psychofizyczną.



Dodatkowo praca siedząca, w źle wentylowanych pomieszczeniach sprawia, że możemy odczuwać dolegliwości ze strony układu krążenia.

Brak aktywności ruchowej podczas długotrwałej pracy powoduje obniżenie wydolności fizycznej i upośledzenie wielu czynności organizmu. Wykonywanie regularnych, umiarkowanie intensywnych ćwiczeń fizycznych w biurze pomoże obniżyć ciśnienie tętnicze oraz wpłynie pozytywnie na ogólną wydolność układu krążenia - mówi ekspert programu „Serce na nowo", prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong. - Osoby po zawale, powinny latem, kiedy panują niekorzystne warunki atmosferyczne, szczególnie troszczyć się o właściwe funkcjonowanie organizmu - dodaje.
Badania wykazują, że siedzący tryb życia zwiększa ok. 1,5-krotnie ryzyko pojawienia się nadciśnienia2 Aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie, powinniśmy regularnie ćwiczyć. Jeśli jednak praca zawodowa nie pozwala nam aktywnie wypoczywać, w utrzymaniu właściwej kondycji całego organizmu pomoże stosowanie kilku prostych zasad.

1. Ćwicz za biurkiem

Ćwiczenia gimnastyczne przy biurku zwiększają giętkość ciała, poprawiają samopoczucie i rozładowują napięcie. Rób częste 10-minutowe przerwy, aby oderwać się od monotonii realizowanego zadania. Wykonuj ruchy okrężne ramion, rozciągaj mięśnie. To sprawi, że krew w organizmie popłynie szybciej, dostarczając więcej energii do pracy.

2. Wyjdź na spacer

W ciągu dnia warto wyjść z biura chociaż na chwilę na świeże powietrze. Krótki spacer, np. do sklepu, na lunch, to skuteczna dawka ruchu w walce z chorobami układu krążenia. Regularna aktywność tego typu dotlenia organizm, a tym samym efektywnie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału.

3. Po schodach na zdrowie

Chodzenie po schodach w górę i w dół kilka razy dziennie zamiast jazdy windą poprawia krążenie. Praca nóg podczas chodzenia i biegania dostarcza ok. 30% energii niezbędnej do przemieszczania krwi w kierunku serca. Taki codzienny wysiłek zwiększa ogólną sprawność układu sercowo-naczyniowego, a także pomaga spalać kalorie.


4. Odpoczywaj w cieniu

Jeżeli większość czasu spędzasz pracując na otwartych, mocno nasłonecznionych przestrzeniach bądź w pomieszczeniach nieklimatyzowanych, rób krótkie przerwy. Odpoczywaj w cieniu. Unieś nogi ponad głowę, rozciągnij mięśnie. Unikniesz w ten sposób przegrzania organizmu, poprawisz krążenie, dotlenisz mózg.

Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

Celem programu „Serce na nowo" jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.

Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.

Partner programu i patron merytoryczny konkursu dla pracodawców: Konfederacja Pracodawców Polskich.

Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Metropraca.pl, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.


Dodatkowych informacji o programie „Serce na nowo" udziela:

On Board Public Relations

Magdalena Drzewek, mdrzewek@onboard.pl, (+48) 602 301 215


1 TNS OBOP Choroby układu krążenia a praca zawodowa w opinii Polaków. Sondaż został zrealizowany w styczniu 2008 r. na 1000-osobowej reprezentacyjnej próbie losowej mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

2 Dane opublikowane przez Zakład Fizjologii Pracy i Ergonomii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Komentarze do: Ćwiczenia w pracy dla osób z chorobami serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz