Oto szczur-cyborg. Naukowcy z uniwersytetu Tel Aviv University, po raz pierwszy na świecie, posłużyli się “cyfrowym móżdżkiem”, aby odzyskać funkcje mózgowe u szczurów, które wcześniej zostały utracone.
Jak podaje New Scientist, w efekcie, naukowcom udało się stworzyć szczury - cyborgi, których część funkcji mózgowych została zastąpiona chipem elektronicznym. Na razie są to tylko wstępne rezultaty, a odzyskane funkcje są naprawdę podstawowe, ale nie da się ukryć, że wiele obiecują.
Syntetyczny móżdżek pod postacią chipa
Syntetyczny móżdżek jest bowiem zwykłym mikrochipem, który może odbierać bodźce zmysłowe z pnia mózgu, interpretować ten impuls nerwowy oraz wysyłać odpowiedni sygnał do różnych regionów pnia mózgu, aby w ten sposób inicjować właściwy ruch.
Teraz, urządzenie to jest w stanie radzić sobie jedynie z najbardziej podstawowymi impulsami i odpowiedziami na nie, ale fakt, że badacze potrafili dokonać czegoś tak niezwykłego oznacza, że wiele jeszcze przed nami.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
Dowodzi to, że jesteśmy w stanie odebrać informację z mózgu, przeanalizować ją w taki sposób, jak to robi sieć biologiczna, a następnie zwrócić ją do mózgu, wyjaśnił Matti Mintz w New Scientist.
Naukowcy nie wprowadzili chipów do szczurzych mózgów, donosi PopSci, ale zamiast tego posłużyli się elektrodami odtwarzającymi aktywność mózgu. W czasie tych doświadczeń, szczury nauczyły się mrugać w odpowiedzi na prosty bodziec, co nie było możliwe wcześniej, bez użycia mikrochipu.
Mimo że podstawowa odpowiedź to niewiele, ale doświadczenie to dowodzi, że chipy takie mogą nie tylko otrzymywać informację z nerwów, jak to się dzieje w przypadku niektórych protez albo implantów ślimakowych, ale również mogą odsyłać infomację, która początkuje ruch.
Utracone wspomnienia na wyciągnięcie ręki
Ale nie jest to jedyna elektroniczna funkcja, którą można było odtworzyć na szczurach, ponieważ jeszcze w tym roku, o czym donosił New Scientist, badaczom z USC (Kalifornijski Uniwersytet Stanowy) udało się przywrócić utracone wspomnienia u szczurów, przy użyciu elektrod oraz środków chemicznych.
Komentarze do: Cyfrowy móżdżek pomaga naukowcom wyciągnąć i odebrać informację w mózgu szczura