Ludzie i szympansy mają mózgi, które pod kątem anatomicznym wydają się takie same, ponieważ obydwa gatunki wyewoluowały od tego samego przodka, wiele milionów lat temu. Ale gdzie kończy się mózg szympansa, a zaczyna mózg człowieka?
Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu UCLA (University of California Los Angeles) odkryło właśnie ludzkie wzorce aktywności genów w mózgu.
Wzorce te mogą nam pokazać, w jaki sposób wyewoluowaliśmy w sposób tak odmienny od naszych najbliższych kuzynów w świecie zwierzęcym, zapewniają naukowcy.
Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Neuron.
Badacze stwierdzają, iż identyfikacja tych genów powinna pomóc lepiej poznać różne choroby mózgu człowieka, takie jak autyzm, schizofrenia, uzależnienia, zaburzenia procesu uczenia.
Zobacz również:
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Objawy wylewu
- Krwotok podpajęczynówkowy
- Ropień mózgu
Doktor Daniel Geschwind, profesor genetyki ludzkiej i neurologii z UCLA wyjaśnia: naukowcy zazwyczaj opisują ewolucję ludzkiego mózgu, który miałyby po prostu rosnąć i dodawać sobie nowe regiony. Nasze badania sugerują, że nie tylko rozmiar się liczy, ale również rosnąca złożoność ośrodków mózgowych – to wszystko pozwoliło ludziom wyewoluować do postaci, jaką znamy dziś.
Posługując się tkanką mózgu pobraną post mortem, dr Geschwind przestudiował aktywność genów u ludzi, szympansów oraz makaków rezusów (wspólny przodek dla szympansa i człowieka).
Badania te pozwoliły naukowcom stwierdzić, gdzie pojawiły się różnice między ludźmi i szympansami. Według dr Geschwinda, zmiany te skoncentrowały się w trzech regionach mózgowych: kora czołowa, hipokam oraz striatum.