Zniknięcie człowieka neandertalskiego 35 000 lat temu pozostaje jeszcze dzisiaj tajemnicą. Dlaczego ten gatunek, który ma tego samego przodka co człowiek współczesny, Homo sapiens, został zmieciony z powierzchni ziemi? Wyjaśnienie demograficzne właśnie zostało wysunięte przez przegląd naukowy Science.
Człowiek neandertalski, który żył w Europie przez ponad 400 000 lat, nie był w stanie odeprzeć nadejścia Homo sapiens z kontynentu afrykańskiego, który na niego polował i sprawiał mu wiele problemów. Nie przeżył więcej niż 5 000 lat od nadejścia Homo sapiens.
Obydwa te gatunki były dalekimi kuzynami, obydwa pochodziły od dalekiego wspólnego przodka, który żył jakieś pięć albo sześć milionów lat temu. Homo sapiens w każdym razie stał się o wiele liczniejszy i przeważył swoją liczbą człowieka neandretalskiego.
Prace te zostały przeprowadzone przez dwóch archeologów z Uniwersytetu Cambridge, na podstawie danych pochodzących z Akwitanii, gdzie populacje Neandertalczyków i Homo sapiens były liczne. Wynika z nich, że Homo sapiens był dziesięć razy liczniejszy niż Neandertalczycy, w momencie fazy przejścia, co miało być związane z wieloma czynnikami, w tym z większą spójnością socjalną, z lepiej rozwiniętym mózgiem oraz z faktem większych umiejętności zdobywania i przechowywania pożywienia.
Zobacz również:
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Autyzm a geny
- Pozytonowa tomografia emisyjna (PET)
Bardzo wyraźnie to właśnie innowacje w dziedzinie zachowania oraz technologii pozwoliły populacji nowoczesnego człowieka zająć te tereny i przeżyć w o wiele większej liczbie na kontynencie europejskim, zajętym wcześniej przez przodków człowieka neandertalskiego, wyjaśnia profesor Paul Mellars, archeolog z Uniwersytetu Cambridge.
Homo sapiens miał więc w ten sposób zmusić Neandertalczyków do ucieczki i do szukania schronienia w odległych i gorszych strefach kontynentu europejskiego. Okres zlodowacenia miał być również śmiertelny dla człowieka neadnertalskiego, któremu udało się przeżyć.
Ostatnie ślady człowieka neandertalskiego zostały znalezione w grotach w Hiszpanii i na Gibraltarze, i pochodzą one sprzed 28 000 lat. Oznacza to, że człowiek neandertalski żyje jeszcze dzisiaj, a przynajmniej jakaś część jego genów, w nas. Ponieważ Homo sapiens i Homo Neanderthalensis miały płodne stosunki płciowe.
Poważna część genomu człowieka neandertalskiego, której nie można pomijać, znajduje się w naszym genomie, a przynajmniej u tych, którzy są „nie-Afrykanami”.
Taka jest konkluzja z sekwencjonowania DNA pobranego przede wszystkim z trzech kości Neandertalczyków, odnalezionych w grocie w Chorwacji, gdzie leżały pochowane przez blisko 40 000 lat.
Komentarze do: Człowiek neandertalski został przepędzony przez człowieka nowoczesnego