Szukaj

Człowiek zmarły na raka dał się zmumifikować na sposób egipski

Podziel się
Komentarze0

Tytułem eksperymentu, lekarze sądowi w Wielkiej Brytanii zmumifikowali, według metod, którymi posługiwano się w starożytnym Egipcie, ciało mężczyzny, który zmarł na raka w styczniu 2011 roku. Mężczyzna ten, wiedząc, iż nie ma już dla niego żadnego ratunku, sam się zgłosił do tego pośmiertnego doświadczenia przed śmiercią.


Przed śmiercią, w styczniu tego roku, mężczyzna chory na raka płuc, w wieku 61 lat, Alan Billis, taksówkarz w Devon, na południowym zachodzie Anglii, za zgodą swojej rodziny, mężczyzna zgłosił się na ochotnika i podarował swoje ciało nauce, do wykorzystania w eksperymencie dość szczególnym: zrobić mumię z jego zwłok (przez lekarzy sądowych), na obraz mumii egipskich.

Premiera od 3 000 lat, oficjalna. Mumufikacją zwłok taksówkarza z Devon kierował lekarz sądowy, Peter Vanezis. Pod jego wodzą, zespół usunął wszystkie jego organy, poza sercem i mózgiem. Następnie, ciało zostało zanurzone, na jeden miesiąc, w specjalistycznej kąpieli solnej, a w dalszej kolejności zostało wysuszone w specjalniej sali, w centrum medyczno-sądowym w Sheffield, w Wielkiej Brytanii.


Potem ciało owinięto bandażami. Ten model działania został ustanowiony przez chemika Stephena Buckley z Uniwersytetu w York, na podstawie badań mumii z XVIII dynastii. Mumie te zostały najlepiej zachowane.

Przeczytałem w gazecie ogłoszenie, iż poszukują ochotnika z chorobą w stadium terminalnym, gotowego do oddania swojego ciała do mumifikacji. Jeśli ludzie się nie będą zgłaszać do tego typu rzeczy, nic więcej nie odkryjemy, wyjaśniał swoją decyzję, przed zgonem, Alan Billis, który odznaczał się wielką odwagą i poczuciem humoru.

Na dowód tego, sam siebie nazwał Toutan-Alan, co jest lekką aluzją do słynnego faraona Tutanchamona, z XVIII dynastii. Ciało tego faraona zostało zresztą poddane temu samemu procesowi co ciało angielskiego taksówkarza, tyle że 3000 lat wcześniej.

Jego żona, odznaczająca się podobnym poczuciem humoru, skwitowała to tak w wywiadzie dla BBC News: Jestem jedyną kobietą w kraju, której mąż jest mumią.

Cóż, chyba nie tylko w kraju, można pokusić się śmiało o takie stwierdzenie.