Naukowcy odkryli, że choroba Alzheimera może być przenoszona przez krew, jednak potrzebne są dalsze badania, gdyż wstępne testy przeprowadzono na myszy. Badanie przeprowadzone zostało przez Lary'ego Walkera z Emory University oraz Mathiasa Juckera z University of Tübingen wraz z ich współpracownikami.
Wyniki badań wskazują, że złogi przypominające płytki amyloidowe występujące w mózgu chorych na Alzheimera wytwarzają się u myszy, po wstrzyknięciu do ich brzucha białka odpowiadającego za tę chorobę.
Nie tak dawno temu, w 2006 roku, ta sama grupa naukowców odkryła sposób na powielenie u zdrowej myszy płytek amyloidowych występujących w chorobie Alzheimera poprzez wstrzyknięcie próbek z mózgu innej myszy.
W swoim drugim eksperymencie naukowcy uzyskali w znacznych ilościach białko beta-amyloidowe od genetycznie zmodyfikowanych myszy (podobne płytki kształtują się w chorobie Alzheimera). Białko to pobrano od dwuletnich myszy i wstrzyknięto je do błony śluzowej brzucha myszy transgenicznych. Innym myszom natomiast wstrzyknięto zdrowe tkanki mózgu.
Zobacz również:
- Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera?
- Dieta, która może obniżyć ryzyko Alzheimera
- Choroba Alzheimera
- Czy rak skóry może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimer'a?
- Jak krewni łagodzą zapominanie?
- Diagnozowanie Alzheimera. Tak, ale kiedy?
- Czy istnieją leki na chorobę Alzheimera?
- Jak rozpoznać Alzheimera?
Porównując po siedmiu miesiącach obydwie grupy myszy naukowcy zauważyli, że u myszy, u których wstrzyknięto tkankę z białkiem beta-amyloidowym wykształciły się płytki podobne do tych, które znaleźć można u ludzi chorych na Alzheimera.
Skoro zatem beta-amyloid wstrzyknięty do brzucha myszy spowodował wytworzenie owych płytek w jej mózgu, naukowcy postawili sobie jedno ważne pytanie: czy chorobę Alzheimera można przenieść między ludźmi poprzez transfuzję krwi?
Naukowcy nie są w stanie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż ta konkretna grupa badawcza nie jest bezpośrednio zaangażowana w badania nad chorobą Alzheimera, a tylko nad jednym z jej aspektów (płytkami amyloidowymi). Jednak w środowisku naukowym mówi się, że wstępne wyniki tego badania nie nadają się jeszcze do opublikowania dla opinii publicznej.
- Rodzaj choroby, który przedstawiają ci naukowcy sugeruje tylko niektóre aspekty zmian w mózgu wywołanych przez chorobę Alzheimera - powiedział Paul Salvaterra.
Komentarze do: Czy chorobę Alzheimera można przenieść przez transfuzję krwi?