Nasi przodkowie ewolucyjnie oddzielili się od pradziadów makaka rezusa (gatunek małpy) ok. 25 mln lat temu. Od tamtej pory pojawiały się u nich kolejne obszary mózgowe, znikały bądź zmieniały swoje funkcje. W związku z tym pojawia się pytanie: czy ewolucja dała ludziom mózgi jedyne w swoim rodzaju?
Naukowcom bardzo podoba się ten pomysł, ale do tej pory brakowało rozstrzygających dowodów pozwalających odpowiedzieć "tak" lub "nie".
A teraz, dzięki połączeniu różnych metod badawczych, pojawia się pierwszy dowód w tej zagadce, który może potwierdzić, że ludzie mają wyjątkowe korowe sieci mózgowe.
Prof. Vanduffel wyjaśnia: Przeprowadziliśmy funkcjonalne skanowanie mózgów ludzi i makaków w spoczynku i w momencie oglądania filmu, aby porównać zarówno miejsca, jak i funkcjonowanie korowych sieci mózgowych.
Zobacz również:
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Objawy wylewu
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Krwotok podpajęczynówkowy
- Prawa półkula mózgu - za co odpowiada i jak ją ćwiczyć?
- Nawet w spoczynku mózgi są bardzo aktywne, mówi profesor. Różne obszary są aktywne w tym samym czasie w trakcie spoczynku, w tzw. sieciach stanu spoczynku.
W większości, te sieci stanu spoczynku u małp i ludzi są zadziwiająco podobne, ale naukowcom udało się znaleźć dwa obwody charakterystyczne dla ludzi i jedną charakterystyczną dla małp.
Kiedy „uczestnicy” badania oglądali film, kora przetwarzała ogromne ilości informacji słuchowych i wizualnych. Sieć stanu spoczynku u ludzi reagowała na tę stymulację w sposób zupełnie odmienny niż jakakolwiek część małpiego mózgu.
A to oznacza, że ma ona także inne funkcje niż jakakolwiek sieć stanu spoczynku u małp.
Innymi słowy, mózgowe struktury, wyjątkowe dla ludzi, są anatomicznie nieobecne u małp, u których nie ma innych struktur mózgowych, które spełniałyby takie same funkcje, co u ludzi.
Ludzkie unikatowe obszary mózgowe znajdują się wysoko z tyłu głowy oraz z przodu kory mózgowej, i prawdopodobnie są powiązane z ludzkimi zdolnościami poznawczymi, takimi jak inteligencja.
Komentarze do: Czy ewolucja dała ludziom unikatowe struktury mózgowe?