Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił wszczęcie śledztwa w sprawie opisanych w środę przez "Gazetę Wyborczą" praktyk koncernu farmaceutycznego Roche, które - według ministra - "mogły mieć charakter korupcyjny".
Sytuację opisaną w "Gazecie Wyborczej" skrytykował minister zdrowia Zbigniew Religa. Według "GW", przedstawiciele koncernu podczas szkoleń uczyli swych sprzedawców, jak postępować z lekarzami, którzy nie wypisują pacjentom leków Roche. Według "GW", sprzedawcy uczą się, jak "docisnąć" lekarzy, który nie przepisują leków firmy, mimo że obiecali to w zamian za "darowizny" i atrakcyjne wyjazdy.
Zobacz również:
- Psychologia reklamy – strategie i reguły tworzenia reklam
- Zator – przyczyny, objawy, leczenie
- Genetyczne predyspozycje do wystąpienia raka piersi i raka jajnika
- Obciążenie stawów - glukozamina
- Domowe sposoby na pasożyty
- Antykoncepcja po porodzie
- Odżywianie podczas treningu
- Bataty (słodkie ziemniaki) – właściwości lecznicze, wspomaganie odchudzania, przepisy na dania z batatów
Zbigniew Religa podkreślił, że w środowisku lekarskim nie może być przyzwolenia na takie zachowanie i trzeba mieć odwagę to powiedzieć. Według niego, koncern farmaceutyczny Roche nie powinien działać na polskim rynku, przynajmniej ci pracownicy, którzy są w to zamieszani. Religa przyznał, że winna jest nie tylko firma farmaceutyczna, ale także sami lekarze, którzy są gotowi za pieniądze wypisywać leki, bo to się im opłaca, a niekoniecznie jest dobre dla pacjentów.
Za zbadaniem sprawy korumpowania lekarzy przez firmę Roche opowiedziała się także wiceszefowa sejmowej Komisji Zdrowia Jolanta Szczypińska (PiS). "Wiemy doskonale, że firmy farmaceutyczne prowadzą działalność korupcyjną wśród lekarzy. Chcemy tę sprawę wyjaśnić. Te bulwersujące informacje wymagają całkowitej przejrzystości. Domagamy się ich wyjaśnienia" - powiedziała Szczypińska.(PAP)
Komentarze do: Czy firmy farmaceutyczne korumpują lekarzy?