Kobiety częściej niż mężczyźni potępiają polityczną korupcję, ale jedynie w krajach, gdzie korupcja jest stygmatyzowana, według badania Rice University. Konkretniej mówiąc, kobiety mniej tolerują takie zachowania, ale jedynie w państwach, gdzie rządzi demokratyczny rząd i gdzie posługiwanie się władzą dla prywatnych korzyści jest zazwyczaj karane przez głosujących i przez sądy.
Dr Justin Esarey, główny autor badania, mówi: - Powiązanie między płcią i korupcją wydaje się zależeć od kontekstu.
Kiedy korupcja jest potępiana, jak w większości krajów demokratycznych, kobiety są mniej tolerancyjne i rzadziej angażują się w takie zachowania niż mężczyźni.
Ale jeżeli korupcja to normalna rzecz w danym kraju, stosunek do niej będzie taki sam dla obu płci.
Wcześniejsze badania wykazały, że większe uczestnictwo kobiet w rządzie jest powiązane z niższymi poziomami dostrzeganej korupcji. Aczkolwiek dr Esarey dodaje, że takie powiązanie nie istnieje w autokracjach, gdzie kobiety mogą mieć większe skłonności do akceptowania status quo niż do rzucania wyzwania systemowi.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
- Państwa, gdzie korupcja jest większa, są mniej demokratyczne. W autokracjach spotykamy się z faworyzowaniem, przekupstwem i osobistą lojalnością jako normalnymi działaniami rządu. I nie są one określane jako korupcja - wyjaśnia dr Eserey.
Wiele kobiet może czuć, że są związane politycznymi normami panującymi w ich państwie, włączając w to podejmowanie decyzji przez przedstawicielki rządowe.
Podsumowując, w autokracjach nawet rekrutowanie kobiet nie zredukuje powszechnej korupcji.
Dr Eserey przeprowadził swoje badanie dwuetapowo: ocenił korupcję na poziomie narodowym, posługując się danymi z Transparency International, World Bank Governance Indicators i International Crisis Risk Group na temat 157 państw w latach 1998 – 2007.
Drugi etap polegał na analizie postaw wobec korupcji na poziomie indywidualnym w 68 krajach, według ankiety World Values Survey, która zmierzyła w latach 1999 – 2002 jak wiele ludzi było skorumpowanych na poziomie indywidualnym.
Badanie ukaże się w najnowszym wydaniu Politics and Gender.
Komentarze do: Czy kobiety są mniej skorumpowane?