Czy możemy stać się alergikami w wieku dorosłym?
Oczywiście. Nagłe pojawienie się reakcji alergicznej jest znakiem charakterystycznym dla alergii! W rzeczywistości, bycie uczulonym oznacza po prostu posiadanie układu odpornościowego, który zaczyna wariować w kontakcie z zewnętrzną substancją, nazywaną alergenem.
Nie ma jakiegoś szczególnego wieku, w którym alergia miałby się zazwyczaj pojawiać, nawet jeśli taka reakcja zdarza się częściej u dzieci.
Przykład alergii pokarmowej
Weźmy przykład alergii pokarmowej. Problem niewątpliwy, ponieważ dotyczy praktycznie dwa miliony dorosłych osób. Dana osoba może jeść dany produkt przez lata, zanim rozwinie się alergia. Dlatego też, już nawet nie liczmy miłośników owoców morza, u których, pewnego dnia, pojawia się ni stąd ni zowąd gwałtowana nietolerancja pokarmowa.
Scenariusz ten jest identyczny ze scenariuszem dla pyłków obecnych w powietrzu. A to dlatego, że im bardziej dana osoba jest uczulona (nawet jeśli o tym nie wie), tym więcej wytwarza przeciwciał (IgE), i tym mocniej reaguje, kiedy znajduje się w coraz mniejszej obecności alergenów. Wystarczy więc, żeby stężenie przeciwciał osiągnęło pewien poziom w organizmie, aby alergia się pojawiła...
Zobacz również:
Natomiast, w dalszym ciągu, dokładne przyczyny wrażliwości alergicznej pozostają ciemnymi strefami nauki. Czynniki środowiskowe (zanieczyszczenia, intensywne użycie środków insektobójczych albo barwników w jedzeniu), są bardzo często obwiniane. Ale nie tylko. Niektóre predyspozycje genetyczne również są pokazywane palcem. Dlatego też, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), przypomina, że dziecko, którego obydwoje rodziców są uczuleni, ma jedynie 50% szans na to, że samo alergikiem nie będzie...
Alergia może przekładać się na różne objawy:
- skórne (egzema, zaczerwienienia)
- oddechowe (astma, alergiczny nieżyt nosa)
- pokarmowe (bigunki, wymioty, bóle brzucha)
- opuchnięcie twarzy albo języka (obrzęk Quincke’ego)
- gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego (szok anafilaktyczny)
Komentarze do: Czy możemy stać się alergikami w wieku dorosłym?