Czy można być uczulonym na wodę?
Możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych przy kontakcie z wodą, ale to nie molekuły wody są alergenami. Na szczęście, zresztą.Reakcje alergiczne na wodę. Najczęściej, to co bierzemy za alergię na wodę, jest w rzeczywistości alergią na zimno, która się objawia przy kontakcie z wodą zimną, przy dotknięciu albo przy wypiciu.
Inne przypadki „wodnej” alergii są związane z substancjami zawartymi w wodzie: minerały, związki organiczne, mikroorganizmy…
Tego typu alergie wywołane przez kontakt z wodą powodują mniej lub bardziej poważne zaburzenia, poczynając od problemów skórnych (zaczerwienienia, pokrzywka, świąd...), kończąc na utracie przytomności (zatrzymanie akcji serca oraz oddychania, spowodowane różnicą temperatur między wodą a skórą, swojego rodzaju szok dla organizmu).
Zobacz również:
Taki przypadek może być nawet przyczyną utonięcia, jeśli chora osoba się kąpie.Przypadki „wodnego” świądu i „wodnej” pokrzywki.
Te dwie rzadkie choroby, pokrzywka wodna, aquagenic urticaria (wywołana przez wodę) oraz „wodny” świąd, aquagenic pruritus, są czasami związane z hydroalergiami, nawet jeśli ta pierwsza nie jest alergią.
Przyczyny tych dwóch chorób są bardzo mało znane, ale objawiają się one przy kontakcie z wodą.
Pokrzywka wodna objawia się wysypką bąbli, której towarzyszy swędzenie, podczas gdy świąd wodny stwarza wrażenie kłucia, swędzenia oraz pieczenia, bez śladów uszkodzeń, w strefach ciała, które miały kontakt z wodą.
Komentarze do: Czy można być uczulonym na wodę?