Czy można nauczyć się żyć z chorobą?
Nawet w przypadku, kiedy życie rodzinne jest pełne harmonii i miłości, starość niesie ze sobą problemy, czyli choroby. Utrata niezależności i poczucia własnej wartości może wywoływać napięcie i brak satysfakcji z życia. Z obu stron potrzeba dużo cierpliwości, miłości i tolerancji, aby zachować lub w części odzyskać dawną harmonię. Oczywiście jednym z najważniejszych czynników by wszystko przetrzymać jest rozmowa i zrozumienie.
Nie jest łatwo
W obliczu ciężkiej choroby w starszym wieku, pojawiają się różne uczucia i mechanizmy psychiczne, które również mają wpływ na zdrowie chorego, jak i jego krewnych lub opiekunów. Życie z chorobą własną a nawet członka rodziny nie jest łatwe.
Każdy z członków rodziny może ulec depresji. Aby unikać takich sytuacji musimy świadomie i co najważniejsze dobrowolnie przyjmować pozytywny punkt widzenia w danej sytuacji, co powinno pomóc w pokonaniu najgorszych lęków takich jak: ból, strach i smutek. Najważniejsze jest to, że sytuacja jest przejściowa i sami możemy wyciągnąć z niej wnioski oraz nabrać doświadczenia.
Starsze pokolenie narażone jest na wiele rozmaitych chorób, takich jak choroby oczu, słuchu czy problemy ze stawami. To normalne, organizm się starzeje i funkcje życiowe się ograniczają. Na szczęście medycyna na tyle się rozwija, że coraz łatwiej jest nam żyć w późniejszym wieku. Okulary zastępują oczy, aparaty słuchowe – słuch. Odpowiednie lekarstwa i diety pozwalają poprawić funkcjonowanie organizmu.
Nie jest łatwo pogodzić się z chorobą, jednak opierając się na miłości i wsparciu można zdziałać naprawdę wiele. Problemy i choroby w starszym wieku stają się dużo prostsze, gdy dana osoba może liczyć na uwagę i opiekę innych, zwłaszcza rodziny.
Jak pokonać problemy? Zobacz również:
-
Szczerość i rozmowa są najważniejsze. Lepiej jest mówić o problemach i wspólnie je rozwiązywać, zamiast je pomijać.
-
Przyjęcie do wiadomości swoich ograniczeń - nie wolno się bać i czuć się winnym, prosząc o pomoc.
-
Nie wolno być nadmiernie opiekuńczym lub ostrożnym wobec chorego
-
Jeśli jesteś chory, musisz przyjąć na siebie odpowiedzialność za to, co się dzieje i zasugerować szukanie pomocy w momencie, gdy rodzina nie jest w stanie pomóc.
-
Dobroć i wspaniałomyślność z obu stron pozwoli uniknąć wrogości i pogorszenia i tak już bolesnej sytuacji.
Starość wcale nie oznacza jednak tylko chorób i ciągłej opieki. Odpowiednie podejście do sprawy i zaangażowanie może zdziałać wiele i poprawić nastrój oraz satysfakcję z życia w średnim wieku z którego jakby nie patrząc można czerpać jeszcze wiele radości i nie jedno przeżyć. Jednak jak w każdym okresie życia trzeba odpowiednio o siebie zadbać.
Autor:
Damian Nowaczek