Jak wynika z raportu „Pacjent: zwierzę”1, ponad połowa Polaków (54%) posiada zwierzę domowe, najczęściej psy (40%) i koty (21%). Jedynie 24% właścicieli zwierząt wykazuje się szczególną troską o zdrowie i dobre samopoczucie podopiecznego. Tymczasem profilaktyka zdrowotna wobec zwierząt w celu wczesnego wykrywania chorób, jest tak samo ważna jak u ludzi.
Połowa właścicieli zwierząt w Polsce traktuje wizytę u lekarza weterynarii wyłącznie jako ratunek w razie poważnych problemów zdrowotnych podopiecznego. Na szczęście niewiele, bo zaledwie 6% respondentów, traktuje wizytę
u lekarza weterynarii jako zbędny wydatek - komentuje wyniki raportu „Pacjent: zwierzę” dr n. wet. Jerzy Gawor, prezes Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Małych Zwierzat.
Twój pupil nie powie, co mu dolega
W przypadku zwierząt, regularne wizyty u lekarza weterynarii są szczególnie ważne. Zwierzę samo „nie powie” właścicielowi o swych dolegliwościach. Chorobę zwierzęcia można rozpoznać jedynie po objawach. Te zaś właściciele zwierząt dostrzegają często za późno. Zwierzę sygnalizuje ból lub złe samopoczucie mową ciała, specyficznymi dźwiekami oraz nietypowym dla niego zachowaniem, np. agresją czy apatią. Jeśli zauważysz u swego pupila choć jeden z poniższych sygnałów, niezwłocznie zabierz go do lekarza weterynarii:
- niechęć do poruszania się,
Zobacz również:
- ospałość,
- agresja, nietypowa dotąd dla zwierzęcia,
- zaburzenia funkcji fizjologicznych,
- zmiany nawyków, m.in. co do miejsca załatwiania swych potrzeb,
- nieprawidłowa postawa,
- drżenie i zwiększone napięcie w reakcji na dotyk.
Wiedza lekarsko-weterynaryjna nie należy do sfery wiedzy encyklopedycznej dostępnej w wikipedii czy możliwej do uzyskania w formie porady krewnych i znajomych. To wiedza dostępna jedynie wykształconym w tej materii fachowcom - dodaje dr Gawor.
Systematyczne i stosunkowo częste wizyty u lekarza weterynarii mogą oszczędzić cierpienia zarówno zwierzętom, jak również ich właścicielom. Jeśli więc zauważasz u swego podopiecznego niepokojące objawy, najlepiej od razu zgłoś się do lekarza weterynarii.
Raport „Pacjent: zwierzę” jest następnym z serii opracowań On Board PR przygotowanych we współpracy z PBS DGA. Tym razem tematem były opinie Polaków odnośnie wyboru lekarza weterynarii, stąd współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Dokument opracowano w oparciu o badania opinii społecznej przeprowadzone w lipcu 2009 roku przez PBS DGA na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, losowej próbie 1062 dorosłych mieszkańców Polski. Raport jest udostępniony bezpłatnie na stronie www.onboard.pl (http://www.onboard.pl/index.php?go=public&public_cat=1)
Przypisy:
1 Raport „Pacjent: zwierzę” przygotowany został przez On Board PR we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, w oparciu o badania opinii publicznej przeprowadzone przez PBS DGA w lipcu 2009 r.
Komentarze do: Czy na pewno troszczysz się o swoje zwierzę?