W magazynie Psychological Medicine opublikowano wyniki badań eksperymentu przeprowadzanego na amerykańskich palaczach tytoniu. Do badania zaproszono 4800 uzależnionych, u których w większości występowały zaburzenia psychiczne, jak wahania nastrojów lub problemy alkoholowe.
Naukowcy poprosili uczestników o rzucenie nałogu palenia i zbadali ponownie wszystkich. Okazało się, że u osób, którym udało się przestać palić, w znacznym stopniu poprawiła się kondycja psychiczna.
„Nie wiemy jeszcze dokładnie, czy problemy psychiczne pacjentów ustąpiły najpierw, co dodatkowo motywowało pacjentów do rzucenia palenia, czy stało się to po całkowitym już ograniczeniu tytoniu.” – Mówi dr Cavazos-Rehg. „Niemniej jednak nasze badanie pokazuje silny związek między rzuceniem palenia a ogólną kondycją psychiczną. Doktor wierzy również, że pacjenci z poważnymi problemami zdrowotnymi powinni pracować ze swoimi lekarzami nad porzucaniem nałogu.
Zobacz również:
- Uzależnienie od heroiny
- Tanoreksja - uzależnienie od opalania się
- 20 – letni alkoholicy, dlaczego coraz więcej ludzi sięga do kieliszka?
- Jakie są zagrożenia wirtualnego świata?
- Kiedy zakupy stają się nałogiem?
- Postanowienie noworoczne numer 1 - przestajemy palić!
- Hipokinezja – zagrożenia i konsekwencje
- Alkoholizm u kobiet
„Około połowa palaczy umiera z powodu rozedmy płuc, raka lub innych chorób powiązanych z paleniem tytoniu. Należy zatem pamiętać, że leczenie poważnych schorzeń psychiatrycznych jest trudne, ale w pierwszej kolejności powinno rzucić się palenie.”
Naukowcy wykazali, że istnieje pewna zależność między rzucaniem palenia a poprawą zdrowia psychicznego, jednak do tej pory badania nie wykazały dokładnego związku przyczynowo skutkowego.
Opracowała:Monika Kachniarz
Komentarze do: Czy palenie wpływa na zdrowie psychiczne?