Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytetach w Southampton i Edynburgu w Wielkiej Brytanii, sugerują, że ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, a to z kolei prowadzi do obniżenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu.
Według Narodowego Instytutu zdrowia 1 na 3 dorosłych w USA ma problemy z wysokim ciśnieniem krwi. Nadciśnienie ma tendencję do wzrostu wraz z wiekiem, ale dzięki zdrowemu stylowi życia można opóźnić, a nawet całkiem zahamować ten wzrost. Na większe ryzyko tej choroby są narażone osoby z nadwagą oraz osoby o czarnej skórze, a także Hiszpanie.
Dlaczego obniżenie ciśnienia jest tak ważne?
Z biegiem czasu wysokie ciśnienie może prowadzić do poważnych problemów, w tym także chorób serca, udaru mózgu lub niewydolności nerek. Choroby serca stanowią 30% zgonów każdego roku na całym świecie. Dolegliwość ta może także wywołać tętniaki, zwężenie tętnic i utratę wzroku.
Zobacz również:
Zdrowa dieta, utrzymywanie dobrej wagi, aktywność fizyczna, niepalenie i radzenie sobie ze stresem – to wszystko pomaga w utrzymywaniu prawidłowego poziomu ciśnienia krwi.
Nowe badania wykazały, że także ekspozycja na słońce może wywołać pozytywne skutki. Promienie słoneczne zmniejszają bowiem poziom małych cząsteczek przenoszących oraz tlenku azotu w skórze i krwi.
Jak tlenek azotu wpływa na krew?
- Tlenek azotu wraz z produktami jego rozkładu jest popularny w skórze i uczestniczy w regulacji ciśnienia krwi. Po nasłonecznieniu małe ilości tlenku są przenoszone ze skóry do obiegu krwionośnego i tym samym obniżają ciśnienie. - mówi Martin Feelisch z Uniwersytetu w Southampton.
W ciągu dwóch sesji, trwających po 20 minut, naukowcy naświetlali 24 ochotników promieniami ultrafioletowymi z lamp do opalania. Wyniki pokazują, że ciśnienie krwi w ich ciałach było znacząco obniżone. Naukowcy twierdzą, że kluczem do tego efektu są wcześniej utworzone zapasy tlenku azotu w górnych warstwach skóry.
Nadmierna ilość promieni UVA może wywołać raka skóry jednak ich brak może wywołać inne choroby zwłaszcza u osób narażonych na ryzyko wysokiego ciśnienia.
Komentarze do: Czy światło słoneczne chroni przed zawałem serca i udarem mózgu?