Szukaj

Czym grozi zażywanie leków bez konsultacji z lekarzem?

Podziel się
Komentarze16

Leki to substancje, które można bezpośrednio wprowadzić do naszego organizmu, zazwyczaj w celu zlikwidowania jakiejś choroby, czy przyspieszenia regeneracji naszego organizmu. W obecnych czasach istnieje tysiące firm farmaceutycznych, a na rynku jest dostępna niewyobrażalna masa leków. Coraz częściej dochodzi do różnego rodzaju uzależnień i złych zastosowań medykamentów.

Czym grozi zażywanie leków bez konsultacji z lekarzem?

Pojawiły się pojęcia hipochondrii i lekomanii, często leki są traktowane jak narkotyki, rośnie popularność antydepresantów, leków przeciwbólowych i nasennych. Coraz większa grupa ludzi decyduje się na zmienianie naturalnych właściwości swojego organizmu przez naturalne i sztuczne lekarstwa i stymulanty. A wszystko to bez konsultacji z lekarzami.

Bardzo często ludzie stosują leki pochodzenia naturalnego albo homeopatyczne nie zastanawiając się ani przez chwilę nad dawkowaniem ani efektami ubocznymi. Podobnie jest z lekarstwami, które dostępne są bez recepty. Osoby, które sięgają po leki na receptę i nadużywają ich są skrajnymi przypadkami ale zdarzają się i takie. Podstawowym skutkiem zażywania leków bez konsultacji z lekarzem jest możliwość przeoczenia przeciwwskazań. Jeżeli w środku kuracji okaże się, że mamy alergię na jeden ze składników leku, postawimy się w marnej sytuacji.

Kolejnym częstym błędem jest złe dopasowanie diety do danego leczenia. Może wywołać to cały szereg powikłań i problemów pokarmowych. Bez konsultacji z lekarzem nie będziemy też w stanie dobrać odpowiednich medykamentów osłonowych, które niekiedy są obowiązkowe. Zwłaszcza jeżeli musimy przyjmować antybiotyki, które wyniszczają naturalną florę bakteryjną naszego układu pokarmowego. Istotne jest też dawkowanie, w niektórych indywidualnych przypadkach przyjmowanie danego leku jest konieczne ale czasem dawka przewidziana w ulotce jest zbyt duża ze względu na choroby równoległe.


Czemu ludzie nie chcą korzystać z rad lekarzy? Często ze względów praktycznych. Korzystanie ze służby zdrowia wymaga stania w kilometrowych kolejkach, miesięcy oczekiwań, niekiedy znoszenia marnych warunków, a leczenie się prywatnie jest kosztowne... Kolejnym aspektem jest częsty syndrom „ja wiem lepiej”. Wiele osób dokonuje autodiagnozy za pomocą książek i Internetu,a potem przychodzi do lekarza tylko po receptę, albo nawet nie przychodzi tylko znajduje świetne leki zamienne bez recepty i zaczyna leczenie. Przeciętny człowiek nie wie często, jak dramatyczne w skutkach może być połaszenie niektórych leków, albo przedawkowanie. Warto też wspomnieć o presji mediów, które reklamują świetne środki na wszystko. Ludzie coraz chętnej sięgają po suplementy diety i kolejne leki, których łączenie jest zdecydowanie niedozwolone.

Przede wszystkim branie zbyt dużej ilości medykamentów ma na nasz organizm taki wpływ jak alkohol czy narkotyki. Zwiększa się poziom toksyn, wątroba i nerki zostają znacznie bardziej obciążone. Możliwe jest wystąpienie uzależnienia. Ludzie którzy przyzwyczaili swoje organizmy do leków np. nasennych mają bardzo wysoki poziom tolerancji na dany specyfik, który z czasem jeszcze się zwiększa. Osoby takie zaczynają od jednej tabletki, potem dwóch, dalej trzech i w końcu dziesięciu. To może skończyć się nawet trwałymi uszkodzeniami organizmu, który obciążony i zanieczyszczony nie ma co począć z nadmiarem toksyn. Często pierwsze objawy nadużywania leków to wysypka, nienaturalne zabarwienie moczu i stolca, potliwość i złe samopoczucie.

Autor:

Bartłomiej Cerek