Czym jest mania?
Choroba afektywna dwubiegunowa lub zaburzenia maniakalno – psychiczne to potocznie nam znana mania. Czym się objawia? Jakie cechy wykazuje osoba, która posiada manię? Typowymi dla tego typu zaburzeń są wahania nastrojów.
Wiele symptomów tej choroby rozumiana jest właśnie w tym kontekście. Wyróżniamy 3 przejawy mani:
- hipomania,
- mania bez objawów psychotycznych,
- mania z objawami psychotycznymi.
Podczas tego stanu hipomaniak czuje się bardzo dobrze, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jest towarzyski, rozmowny, wykazuje nadmierne zaufanie, ma zwiększone libido i niską potrzebę snu. Zamiast euforii może pojawić się niekiedy uczucie rozdrażnienia, zmniejszenie poczucia własnej wartości lub wulgarne zachowania. Ten rodzaj mani nie jest groźny – nie powoduje utrudnień w pracy lub odrzucenia społecznego.
Zobacz również:
W mani bez objawów psychotycznych powyższe objawy utrzymują się dłużej niż tydzień bez przerwy. Ponadto osoba wykazuje silne zrelaksowanie, poczucie własnej wielkości, nadmierny optymizm dla niebezpiecznych sytuacji. Ten rodzaj choroby może spowodować wykluczenie ze społeczeństwa.
Mania z objawami psychotycznymi odznacza się dodatkowo zakłóceniami obrazu i urojeniami lub omamami (zazwyczaj są to głosy mówiące bezpośrednio do osoby chorej, rodzaj fikcyjnego dialogu). Własna wielkość i podniecenie są skrajne.
Mania może prowadzić od euforii do depresji. Więcej informacji na ten temat znajduje się w ICD – 10, sekcja 3 – Międzynarodowa Klasyfikacja behawioralnych zaburzeń psychicznych (klasyfikacja zaburzeń psychicznych wg WHO – Światowa Organizacja Zdrowia z siedzibą w Genewie)
Komentarze do: Czym jest mania?