Cukrzyca to jedna z najbardziej podstępnych i niebezpiecznych chorób. Dowiadujemy się o niej dopiero wtedy, gdy jej stadium jest już zaawansowane i pojawiają się powikłania. Według statystyk na całym świecie cierpi na nią około 240 milionów osób, a w Polsce około 2,5 miliona.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że są to osoby świadome swojej choroby, ile jest takich które nie zdają sobie sprawy że chorują, nikt nie jest w stanie określić. Szacuje się, że o cukrzycy wie około 1/3 osób faktycznie na nią cierpiących. Wiadomo natomiast, iż cukrzyca a raczej jej powikłania są trzecim w kolejności po chorobach nowotworowych i chorobach serca, powodem zgonów w Polsce.
Cukrzyca w początkowej fazie choroby często nie daje żadnych objawów, dlatego u większości chorych jest wykrywana dopiero po kilku latach od zachorowania. Znacznie zwiększa to ryzyko przewlekłych powikłań.
Przewlekłe powikłania cukrzycy
Ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy zależy głównie od jej kontroli metabolicznej. Dobrze wyrównana cukrzyca, czyli ścisła kontrola poziomu cukru pomaga zapobiec lub opóźnia wystąpienie powikłań.
Powikłania ze względu na ich genezę, dzielimy na mikroangiopatię, gdy przyczyną jest uszkodzenie małych naczyń krwionośnych oraz makroangiopatię czyli uszkodzenie większych naczyń.
Mikroangiopatia to:
- Retinopatia cukrzycowa czyli zmiany dotyczące oczu - uszkodzenie siatkówki, zaćma, w skrajnych przypadkach może prowadzić do ślepoty
- Nefropatia cukrzycowa czyli uszkodzenie nerek – długotrwała niewydolność może powodować konieczność dializ lub przeszczepu
- Neuropatia czyli uszkodzenie układu nerwowego.
- Choroba wieńcowa – wiążąca się z ryzykiem wystąpienia zawału mięśnia sercowego
- Zespół stopy cukrzycowej – zaburzenia ukrwienia i unerwienia stopy, które mogą prowadzić do owrzodzeń, deformacji, infekcji, Marwicy a w konsekwencji do konieczności mniejszych lub większych amputacji
- Choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego – może powodować uszkodzenia mózgu
Jak rozpoznać neuropatię ?
Zobacz również:
- Produkty spożywcze zalecane dla osób chorych na cukrzycę
- Przyprawy obniżające poziom cukru we krwi
- Noworodek matki chorej na cukrzycę
- Cukrzyca typu 1 - przyczyny, objawy, leczenie
- Cukrzyca typu 1 u dzieci
- Betatrophina nadzieją dla cukrzyków?
- Jaka jest różnica między cukrzycą typu I a II?
- Dieta przy cukrzycy
Objawy
Zaczyna się od mrowienia stóp i rąk. Zmniejsza się wrażliwość na temperaturę, dotyk czy ukłucie. W następnej kolejności pojawia się drętwienie oraz naprzemienne odczuwanie zimna i gorąca. Skóra piecze lub swędzi, chory ma wrażenie, że stąpa po ostrym podłożu. Staje się niezwykle wrażliwa na dotyk, nawet lekkiej kołdry czy prześcieradła (przeczulica). Objawy te mogą być stałe, ale zwykle ich nasilenie największe jest w nocy. Dalszym powikłaniem neuropatii cukrzycowej może być całkowity zanik czucia bólu, szczególnie na kończynach dolnych. Chory nie czuje, że ma zbyt obcisłe buty, że wkłada nogi do za gorącej wody, że skaleczył się obcinając paznokcie. Biorąc pod uwagę, że rany u osób chorych na cukrzycę goja się o wiele gorzej niż u osób zdrowych, może to prowadzić do zakażeń bakteryjnym, które niszczą otaczające tkanki oraz uszkadzają kości i stawy.
Szczególną formą uszkodzenia układu nerwowego w przebiegu cukrzycy jest neuropatia autonomiczna. Uszkodzenie to dotyczy tzw. autonomicznego (niezależnego od woli) układu nerwowego, który kontroluje pracę narządów wewnętrznych. Neuropatia autonomiczna może być powodem napadów przyspieszonego bicia serca, obniżenia ciśnienia krwi przy nagłym wstawaniu , braku odczuwania bólu wieńcowego a w konsekwencji być przyczyną nagłej śmierci. W obrębie przewodu pokarmowego może odpowiadać za zaburzenia trawienia (uczucie pełności w żołądku, nudności, wymioty), biegunki czy zaparcia. W końcu może też powodować zaburzenia w oddawaniu moczu, zaburzenia potencji oraz zaburzenia w wydzielaniu potu.
Oprócz wspomnianych groźnych powikłań, w przebiegu neuropatii cukrzycowej dochodzić może do bardzo przykrego powikłania w postaci tzw. stopy cukrzycowej. Stopa cukrzycowa jest wynikiem zmian w nerwach obwodowych, powodujących zmniejszenie czucia bólu oraz niedokrwienia kończyny wywołanego uszkodzeniem naczyń.
Leczenie neuropatii cukrzycowej
Podstawą skutecznego leczenia cukrzycy i jej powikłań jest prawidłowa kontrola poziomu cukru we krwi. Niezbędne jest przestrzeganie zaleceń dietetycznych, częste kontrole poziomu cukru we krwi oraz unikanie czynników nasilających skutki cukrzycy np. palenia papierosów, picia alkoholu, otyłość.
Leczenie neuropatii możemy podzielić na leczenie objawowe - zmniejszające nasilenie objawów i przyczynowe – powstrzymujące uszkodzenia nerwów.
W leczeniu objawowym walczymy z bólem neuropatycznym. Nie zmniejsza się on pod wpływem zwykłych leków przeciwbólowych, dlatego konieczne jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych lub przeciwpadaczkowych. Dają one oczywiście por zadany efekt przeciwbólowy, ale ich działanie nie jest pozbawione objawów ubocznych. Dlatego też za uzasadnione uważa się leczenie przyczynowe, wpływające na niekorzystne procesy metaboliczne, prowadzące do uszkodzenia nerwów.
Leczenie przyczynowe:
- dobra kontrola cukrzycy : normalizacja glikemii i unikanie hipoglikemii
- stosowanie inhibitorów reduktazy aldozy
- mioinozitol
- witaminy z grupy B (B1, B6, B12)
- środki antyoksydacyjne ( kwas α-liponowy, kwas gamma-linolenowy, witamina E, selen)
- niezbędne kwasy tłuszczowe i prostaglandyny.
Cukrzyca powoduje na świecie ok. 3,8 mln zgonów każdego roku. Wiedza, zapobieganie i odpowiednia dieta mogą zapobiec wielu z nich.
Odpowiedź rynku
W odpowiedzi na zapotrzebowanie preparatu, który pomoże zapobiegać powikłaniom w postaci neuropatii cukrzycowej i będzie zawierał w jednej kapsułce jak najwięcej substancji o działaniu leczniczym, naukowcy z wołoskiego laboratorium opracowali preparat o nazwie Anedox. Jest on suplementem diety zawierającym optymalnie dobrane składniki aby właściwie odżywiać komórki nerwowe. Zawiera zarówno kwas α-liponowy, kwas gamma-linolenowy, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B12) oraz witaminy C i E. Przeciwdziała działaniu wolnych rodników oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerwów obwodowych.
Preparat dostępny jest w sklepie www.suplemencikowo.pl oraz w dobrych sklepach zielarskich.
Komentarze do: Czym jest neuropatia i jak ją leczyć?