Akcja będzie elementem obchodów Światowego Dnia Serca, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne 25 września 2005 roku na warszawskiej Agrykoli.
Jak przypomniała specjalistka w zakresie chorób wewnętrznych i zakaźnych - dr hab. Grażyna Broda z Instytutu Kardiologii w Warszawie, aż 50 proc. zgonów w Polsce jest wynikiem chorób serca i układu krążenia. W społeczeństwie dość powszechnie znane są takie przyczyny chorób serca, jak nadciśnienie, siedzący tryb życia, palenie papierosów czy zła dieta. Tymczasem mało kto wie jak ważną rolę odgrywają tu - wynikające ze złej higieny - choroby zębów, dziąseł i innych tkanek przyzębia. Dowodów na ten związek dostarczają coraz liczniejsze prace naukowe - polskie i zagraniczne.
Zobacz również:
- Domowe sposoby na arytmię
- Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej - czym się objawia?
- Wrodzone zwężenia aorty u dzieci
- Leczenie próchnicy probiotykami
- Domowe sposoby na ból serca
- Jak postawić diagnozę-praktyczny przewodnik, jak udzielić pierwszej pomocy przed przyjazdem pogotowia
- Zawał serca - jak zareagować na pierwsze sygnały?
- Choroby serca - zobacz jak możesz pomóc ofierze!
Według dr Brody, zmiany chorobowe w jamie ustnej przyczyniają się do rozwoju miażdżycy na kilka sposobów. Po pierwsze, ogniska zapalne w tkankach otaczających zęby oraz płytka nazębna są siedliskiem bakterii, które przedostają się do krwiobiegu i powodują uszkodzenia ścianek naczyń. W miejscach takich uszkodzeń dochodzi do odkładania blaszki miażdżycowej, czyli złogów m.in. cholesterolu i wapnia. Dotyczy to zwłaszcza naczyń wieńcowych serca oraz naczyń w mózgu, które ulegają zwężeniu.
Po drugie, z ognisk zapalnych w jamie ustnej wydzielane są związki pobudzające procesy zapalne i zwiększające krzepliwość krwi. Gdy dostaną się do naczyń zaburzają stabilność blaszki miażdżycowej, która może się oderwać i zaczopować naczynie. W rezultacie może dojść do zawału serca lub udaru mózgu, wyjaśniła dr Broda.
Prawidłowa higiena jamy ustnej nie jest więc wyłącznie zabiegiem natury estetycznej, ale też jednym z głównych elementów profilaktyki chorób serca, zaznaczyła lekarka.
Niestety wielu Polaków nie przestrzega najbardziej elementarnych zasad tej higieny - tylko nieliczni myją zęby po każdym posiłku, a spory odsetek Polaków nie robi tego nawet raz dziennie. Większość z nas zaniedbuje też systematyczną kontrolę stanu zębów i leczenie próchnicy.
Akcja "Dbasz o zęby - chronisz serce" jest przykładem działań społeczno-edukacyjnych, które mogą zmienić te niechlubne statystyki.
Komentarze do: Dbasz o zęby - chronisz serce