Deformacja stóp - palec koślawy zwany haluksem
Zadbane i zdrowe stopy są naszą podporą. Niestety wiele osób boryka się z problemem ich deformacji. Jednym z najczęściej występujących zniekształceń stopy jest paluch koślawy, tzw. haluks. Osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny zgłosić się do poradni ortopedycznej, gdyż zaawansowane zmiany można leczyć tylko operacyjnie. Zabieg jest mało inwazyjny, ale ulga jaką przyniesie ogromna.
Paluch koślawy, potocznie zwany haluksem, powstaje na skutek niewydolności mięśniowo więzadłowej i dotyka przede wszystkim płeć piękną, zarówno w starszym jak i bardzo młodym wieku. Przekonanie, że nieprawidłowe ustawienie pierwszego palca stopy jest spowodowane noszeniem butów na obcasie to mit - informuje Jacek Magnuszewski, ortopeda z Kliniki Medical Magnus. Kobiety mają po prostu słabszy układ więzadłowo-mięśniowy niż mężczyźni. Dużą rolę w występowaniu takiego rodzaju ortopedycznej dolegliwości odgrywają również uwarunkowania genetyczne - dodaje. Czynnikami, które także wpływają na deformację stóp są: nadwaga i stojący charakter pracy. Zniekształcenia stóp są połączone z dolegliwościami bólowymi, zwłaszcza w okolicy stawu śródstopno - paliczkowego, który łączy palce stopy z kośćmi śródstopia. Pod wpływem zniekształceń zmianie ulega biomechamika stopy - paluch przestaje stanowić właściwą podporę, ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie, co prowadzi do pogorszenia wytrzymałości struktur stabilizujących stopę. Tworzą się bolesne otarcia uniemożliwiające dobór obuwia. Pojawiają się obrzęki i trudności w chodzeniu. Noszenie specjalnych wkładek lub butów ortopedycznych może nam przynieść ulgę, jednak nie doprowadzi do cofnięcia deformacji. Podobnie jest z fizykoterapią i środkami farmakologicznymi - możemy czasowo zmniejszyć dolegliwości bólowe nie zmniejszając zniekształcenia stopy.
Zaawansowane zmiany w obrębie stopy należy zatem leczyć operacyjnie. Korekcja ustawienia palucha koślawego odbywa się poprzez indywidualny dobór metody leczenia. Technika operacyjna zależy od wieku, stanu zdrowia i zaawansowania zmian. Większość technik stosowanych w Klinice Medical Magnus nie wymaga unieruchomienia gipsowego. Po zabiegu zalecane jest chodzenie o kulach z obciążeniem pięty. Okres rekonwalescencji pacjenta trwa trzy miesiące. Jest to związane z koniecznością uzyskania zrostu w obrębie układu kostnego, prawidłowych warunków ukrwienia kończyny oraz zmniejszenia obrzęku i dolegliwości bólowych.
Zobacz również:
Pacjent z dolegliwościami bólowymi powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i poradni ortopedycznej Zabieg jest wykonywany w Klinice zarówno prywatnie jak i w ramach kontraktu z NFZ. Po wykonaniu odpowiednich badań i diagnostyki radiologicznej pacjent jest kierowany do oddziału. Zabieg przeprowadza się
w znieczuleniu miejscowym. Należyte zabezpieczenie odczuć bólowych rekonwalescenta środkami farmakologicznymi umożliwia wypisanie go z oddziału jeszcze tej samej doby. Proponowane metody leczenia są bezpieczne i dostosowane do stanu ogólnego pacjenta.
Profilaktyką zapobiegającą powstawaniu haluksów są wykonywane od dziecięcych lat ćwiczenia wzmacniające układ mięśniowy stopy (chodzenie na palcach, zbieranie kocyka czy drobnych przedmiotów palcami), dbanie o ogólną kondycję oraz brak nadwagi.
- Medical Magnus to nowoczesne, wielospecjalistyczne centrum medyczne. Powstało
w 1987 r., jako jedna z pierwszych prywatnych placówek w Łodzi
- Klinika specjalizuje się w ortopedii, rehabilitacji i traumatologii sportowej
- W centrum działa Oddział Szpitalny i ambulatorium Chirurgii Ortopedyczno - Urazowej,
w których wykonywane są zabiegi z zakresu artroskopii stawów, operacje uszkodzeń narządu ruchu oraz operacje naprawcze i korekcyjne. W najbliższym czasie w Klinice będzie również wykonywana protezoplastyka kolan i bioder
- Medical Magnus oferuje pełną gamę zabiegów z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii i masażu
- Kadra medyczna Medical Magnus ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu i rehabilitacji sportowców
- Placówka jest wyposażona w światowej klasy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny
- W Medical Magnus po raz pierwszy w Polsce zastosowano nowatorską metodę leczenia przeciążonych stawów kolanowych oraz oderwanego przyczepu mięśnia dwugłowego ramienia przy pomocy własnych komórek macierzystych pacjenta
- Medical Magnus mieści się przy ul. Kopernika 38 w Łodzi. Placówka jest otwarta w godzinach: 8.00 - 20.00
Komentarze do: Deformacja stóp - palec koślawy zwany haluksem