Jesteś tym co jesz. To powiedzenie postanowili przetestować naukowcy z UC Santa Barbara I University of Pittsburg, sugerując, że popularne powiedzenie nie dotyczy tylko zdrowia fizycznego, ale również wydajności mózgu.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Leukotrieny i Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, naukowcy porównali profile kwasów tłuszczowych z mleka matki pobranych od kobiet w ponad 20 krajach oraz sprawdzili, jak dzieci z tych krajów radziły sobie w przyszłości.
Ich wyniki pokazują, że ilość kwasów omega-3 oraz kwasu dokozahekseanowego (DHA) w mleku matki, znacznie wpływa na rozwój i odpowiednią pracę mózgu człowieka.
- Ludzka inteligencja ma fizyczną podstawę w wielkości budowy naszych mózgów – jest ok. siedem razy większy niż można by oczekiwać u ssaka naszej wielkości – powiedział Steven Gaulin, profesor antropologii i współautor artykułu.
Zobacz również:
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Objawy wylewu
- Ropień mózgu
Oba rodzaje wymienionych tłuszczy po odstawieniu człowieka od mleka matki, należy przyjmować poprzez dietę. Jednak z tego powodu, że badane osoby znajdują się w różnych od siebie miejscach, badacze postanowili sprawdzić wpływ kwasów tłuszczowych pochodzących z mleka matki w diecie, która obejmowała 28 różnych krajów.
W wynikach badań okazało się, że zawartość DHA w mleku matki była najważniejszym czynnikiem, który korzystnie wpływał na zdrowie badanych osób. Konkretnie za prawidłową pracę mózgu. Nie obyło się w tym badaniu bez działań, które w celu uogólnienia wyników musiały być zastosowane. Wiąże się to z tym, że w każdym kraju działają inne czynniki ekonomiczne, które wpływają na codzienną dietę każdego mieszkańca. Konkretnie chodzi o średni dochód na jednego mieszkańca a także o wydatki na edukację.
Opracował: Damian Nowaczek
Komentarze do: Dieta odpowiada za wydajność mózgu