Ryby, warzywa i olej z oliwek: po raz kolejny, badacze udowadniają i potwierdzają niezliczone zalety diety śródziemnorskiej. Ma ona bowiem pozwalać osobom starszym na zachowanie formy ... oraz na szybsze chodzenie!
Dieta nazywana „śródziemnomorską” już udowodniła, iż jest bardzo korzystna dla zdrowia: w porównaniu i w odróżnieniu do powszechnych zwyczajów żywieniowych w krajach rozwiniętych, przyczynia się ona do utraty wagi, do zapobiegania niektórym nowotworom oraz chorobom serca i układu krążenia.
Ma być ona również związana ze zmniejszeniem zaburzeń poznawczych. A według pewnego nowego badania, odnoszącego się do prędkości chodzenia, wydaje się, że dieta śródziemnomorska może również poprawiać kondycję fizyczną osób starszych.
Owoce, warzywa, zboża, ryby i olej z oliwy to główne składniki diety śródziemnomorskiej, na niekorzyść mięsa oraz produktów mlecznych, które można jeść jedynie w niewielkich ilościach. A kluczowym słowem pozostaje również różnorodność produków pokarmowych.
Zobacz również:
- Układ odpornościowy w wieku starczym
- Jak unikać upadków w starszym wieku?
- Jak zmienia się układ nerwowy podczas starzenia się organizmu?
- Jakie są skutki starzenia się skóry?
- Zmiany spowodowane upływem czasu...
- Narządy czuciowe w procesie starzenia organizmu
- Dlaczego się starzejemy?
- Na jakie operacje plastyczne seniorzy decydują się najczęściej?
Krótko mówiąc, dokładne przeciwieństwo do diety hamburger-frytki, tak popularnej na Zachodzie...
Zespół badaczy izraelskich (Fakultet nauk o zdrowiu Uniwersytetu Ben Gourion w Tel Awiwie) zainteresował się aktualnie wpływem tej diety na jedną z oznak starzenia: zmiejszenie prędkości chodzenia.
Rekord pobity o sekundę …
Badacze izraelscy w tym celu przestudiowali dane uzyskane na podstawie badania amerykańskiego NHANES (National Health and Nutrition Examination Study), przeprowadzonego między 1999 a 2002 rokiem.
W przebiegu tych prac, blisko 2 800 starszych osób (średnia wieku 71 lat), opisywało swoje zwyczaje żywnieniowe.
Badacze zaobserwowali, że uczestnicy, którzy przestrzegali diety śródziemnomorskiej, potrzebowali 7 sekund, aby przemierzyć dystans 20 stóp (około 6 metrów), w porównaniu do 8 sekund, których potrzebowały osoby wolące inny styl odżywiania.
Ta maleńka sekunda zdaje się nabierać wielkiego znaczenia.
Pani Maya Zbeida, która przedstawiła rezultaty tej analizy w czasie 6 kongresu IANA (International Academy on Nutrition and Aging), podsumowała, że przystąpienie do diety śródziemnomorskiej jest w znacznym stopniu powiązane z większą prędkością chodzenia.
Jeśli więc zachowanie dobrej formy zależy od krewetek w limonce, od grzybów po grecku oraz od chleba z pomidorem i czosnkiem oraz olejem z oliwek, czemu mielibyśmy się tego pozbawiać? Rozsądek podpowiada, że nie ma ku temu żadnych racjonalnych powodów...
Komentarze do: Dieta śródziemnomorska pozwala zachować formę! (1)
Dieta śródziemnomorska
1Uwielbiam dietę śródziemnomorską, oliwa, ryba, duże ilości warzyw i owoców to jest to! Już sporo czasu minęło odkąd przeszłam na taki rodzaj odżywiania i muszę przyznać, że cieszę się dobrym zdrowiem. A wcześniej wydaje ... pokaż całość