Często, gdy doznamy jakiegoś urazu bądź chorujemy, próbujemy znaleźć lekarstwa na własną rękę - czy to przeglądając fora internetowe, czy korzystając ze sklepów medycznych online.Naukowcy ostrzegają. Ostatni raport, który pojawił się w wydaniu Journal of Bone and Joint Surgery, mówi nam, że wiele osób, próbujących leczyć się samemu, dzięki poradom internetowym - robi to niewłaściwie i często trafia na nieodpowiednie lekarstwa i metody leczenia, co nie raz prowadzi do powikłań, a nawet pogorszenia obecnego stanu zdrowia.
Madhav A. Karunakar, autor raportu, jako główny powód wykonania go, podaje fakt coraz częstszego przynoszenia przez pacjentów do lekarzy wydruków z internetu na temat swoich powikłań czy chorób. Twierdzi on również, że pacjenci powinni pamiętać o tym, iż informacje podawane w internecie mogą być bardzo zróżnicowane.
Ten sam autor, wybrał 10 najpopularniejszych diagnoz na temat urazów przy uprawianiu sportów i porównał je z informacjami z internetu. Korzystał przede wszystkim z haseł z pierwszej strony w wynikach wyszukiwarek Google i Yahoo. Oceniał również strony pod kątem źródła informacji - czy są to organizacje non-profit, portale informacyjne, strony uczelni akademickich, portale medyczne czy prywatne strony.
Zobacz również:
- Ćwiczenia rozciągające, między tajemnicą a pewnością
- Fakty i mity na temat zdrowego trybu życia
- Jakie dyscypliny sportowe pomagają najszybciej zrzucić zbędne kilogramy?
- Popularny lek na katar wycofany w całym kraju. „Zagrożenie życia lub zdrowia”
- Wspinaczka sportem dla ludzi lubiących wyzwania?
- Jak uprawianie sportu wpływa na psychikę i zdrowie człowieka?
- Sport to zdrowie!
- Jak wzmocnić nogi?
Oceniając jakość artykułów, Karunakar uznał strony organizacji non-profit jako te, podające najlepsze i najdokładniejsze informacje. Kolejno uplasowały się: strony uczelni akademickich oraz strony i portale informacyjne.
Około 20% stron, które wyświetliły się na pierwszej stronie Google, to strony sponsorowane. Oznacza to, że informacje mogą być prawdziwe na takiej stronie, gdyż właściciele takich stron z reguły pragną sprzedać dany produkt i go odpowiednio wypromować.
Zauważono również, że strony takie, bardzo rzadko wspominają o skutkach ubocznych stosowania promowanych przez nich leków. Warto na to zwrócić uwagę przy następnym przegladaniu internetu.
Komentarze do: Dlaczego nie powinniśmy szukać lekarstw na własną rękę?