Badacze australijscy z Monash University w Melbourne oraz brytyjscy z University of Lancaster odkryli dlaczego samice cieszą się dłużej życiem niż samce - w obrębie tego samego gatunku. Otóż, odpowiedź ma leżeć w DNA mitochondrialnym, a dokładniej w jego mutacjach, które mają dotykać jedynie samców.
Badanie ukazało się w przeglądzie naukowym Current Biology, a zostało przeprowadzone na muszkach z gatunku drozofila.
Jak stwiedzają jednak eksperci, prace te znajdą także zastosowanie w badaniach nad ludzką długowiecznością.
Przypomnijmy, że różnica w spodziewanej długości życia dla ludzi wynosi aż 6 lat między niemowlętami płci żeńskej i płci męskiej.
Naukowcy mówią teraz, że samice żyją dłużej dzięki DNA mitochondrialnemu, czyli organellom zawartym w komórkach.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Stwardnienie rozsiane: 48 genetycznych wariantów zidentyfikowanych!
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
Badania na drozofilach wykazały, że liczne mutacje genetyczne mają bardzo silny wpływ na starzenie samców, natomiast żadnego na starzenie samic.
Aż do tej pory, powszechnie krótsze życie samców tłumaczono ich skłonnościami do bardziej ryzykownych zachowań. Głównym oskarżonym zaś był testosteron, który miał szkodzić zdrowiu mężczyzn. Estrogeny – żeńskie hormony płciowe – były uważane za ochronne.
Aby przeprowadzić swoje doświadczenie, naukowcy „wyprodukowali” muszki mające takie same dziedzictwo genetyczne. Samice miały tylko jeden dodatkowy chromosom płciowy, a DNA mitochondrialne pochodziło od 13 pokoleń różnych muszek.
Naukowcy w ten sposób stwierdzili, że spodziewana długość życia oraz prędkość starzenia samców w dużym stopniu zależało od ich dziedzictwa mitochondrialnego. Tego zjawiska zaś nie stwierdzono u samic muszki.