Różnice w fizycznych połączeniach w mózgu odpowiadają za to, dlaczego ludzie zachowują się i myślą tak różnie. Badanie ukazało się w Neuron i szczegółowo przedstawia to zjawisko, określając regiony mózgu, gdzie pojawiają się indywidualne różnice. Odkrycia te ujawniają, że połączenia w mózgu między jednostkami różnią się bardziej w miejscach, które są powiązane z integrowaniem informacji niż w strefach, które odpowiadają za początkową percepcję świata.
Dr Hesheng Liu z Massachusetts General Hospital mówi: zrozumienie normalnego wachlarza indywidualnego zróżnicowania w ludzkim mózgu pomoże nam w identyfikowaniu i potencjalnym leczeniu regionów, w których mogą pojawić się anomalie jako manifestacja zaburzeń neuropsychiatrycznych.
Dr Liu ze swoimi kolegami posłużył się techniką neuroobrazowania (ang. resting-state functional magnetic resonance imaging), aby przebadać zróżnicowanie połączeń mózgowych między jednostkami, na podstawie 23 zdrowych dorosłych.
Zobacz również:
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Objawy wylewu
- Krwotok podpajęczynówkowy
- Ropień mózgu
Testy przeprowadzono 5 razy w ciągu 6 miesięcy.
Naukowcy odkryli, że regiony mózgu poświęcone kontroli i uwadze wykazywały się większym zróżnicowaniem między uczestnikami niż regiony odpowiadające za zmysły.
Poprzednie badania stwierdziły, że regiony mózgu, które odpowiadają za indywidualne różnice w funkcjach poznawczych i w zachowaniu, nakładają się na regiony zidentyfikowane w tym badaniu jako te, najbardziej różniące się między jednostkami.
Naukowcy jednak byli w stanie określić strefy mózgu, gdzie zróżnicowanie połączeń sprawia, że ludzie różnią się w zachowaniu i myśleniu od innych.
Dr Liu mówi: nasze odkrycia mają znaczenie dla zrozumienia ewolucji i rozwoju ludzkiego mózgu. Pokazujemy, że istnieje potencjalny związek między ludzkimi zdolnościami i ewolucyjnym powiększaniem konkretnych regionów mózgu.