Szukaj

Dłuższe spanie nie wystarczy żeby uzupełnić braki snu

Podziel się
Komentarze0

Dłuższe spanie w ciągu jednej nocy być może nie jest wystaraczające, aby uzupełnić braki snu spowodowane kilkoma nieprzespanymi nocami pod rząd, podsumowuje badanie amerykańskie. Próby kliniczne zostały przeprowadzone w laboratorium na 159 osobach, w wieku średnio 29 lat.



Po dwóch nocach dziesięciogodzinnego snu, 142 osoby spały przez 4 godziny podczas pięciu nocy następujących jedna po drugiej. Następnie, każdy z nich w przypadkowy sposób mógł złapać jeszcze jedną dodatkową dawkę snu w ciągu jednej nocy, to znaczy od 0 do 10 godzin. Pozostałych 17 uczestników badań służyło jako grupa kontrolna i oni spali 10 godzin przez cały okres badania.

Według rezultatów, uczestnicy pozbawieni snu przez 5 nocy pod rząd otrzymywali gorsze wyniki w testach na uwagę, koncentrację oraz reakcję w porównaniu do grupy kontrolnej. Zdolność uwagi, koncentracji oraz reakcji u osób, które spały 6, 8 lub 10 godzin podczas nocy, gdy mogły one zyskać dodatkową dawkę snu, poprawiła się, ale pozostała jednak znacznie gorsza od średniej grupy kontrolnej.


Szkodliwe efekty pozbawienia snu są jeszcze bardziej znaczące dla ludzi, którzy w ogóle nie spali, albo spali jedynie 2 godziny podczas nocy z dodatkową dawką snu. Potrzeba jest być może wiele kompletnie przespanych nocy, aby uzupełnić skumulowane braki snu i aby pozwolić w ten sposób mózgowi na odzyskanie normalnych zdolności intelektualnych, konstatują naukowcy.

Zbyt dużo snu lub niewystarczająca ilość snu może szkodzić sercu. Spanie mniej lub więcej niż 7 godzin w ciągu nocy może podwyższać ryzyko zachorowania na choroby serca oraz naczyń krwionośnych, ujawnia inne amerykańskie badanie.

Według rezultatów, osoby, które śpią regularnie mniej niż 5 godzin w ciągy nocy dwukrotnie zwiększają ryzyko pojawienia się dolegliwości sercowych. A ci, którzy śpią więcej niż 9 godzin dziennie podwyższają to ryzyko półtora razy.

Naukowcy zaobserwowali, że nadmiar snu może mieć wpływ na gruczoły hormonalne oraz funkcje metaboliczne, podczas gdy brak snu może prowadzić do zmniejszenia tolerancji glukozy, do wrażliwości na insulinę lub do zwiększenia ciśnienia tętniczego.

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z narodowej ankiety zdrowia przeprowadzonej na 30 397 dorosłych w 2005 roku.

Komentarze do: Dłuższe spanie nie wystarczy żeby uzupełnić braki snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz