Szukaj

Dobre kości to podstawa

Podziel się
Komentarze0

Listopad jest miesiącem osteoporozy w Kanadzie. A najlepszą ochroną przed osteoporozą to posiadanie solidnego, mocnego kośćca już od dzieciństwa. Szczyt masy kostnej jest osiągany około 16 roku życia dla dziewczyn i około 21 roku życia dla chłopców.



Stąd też znaczenie rozwijania dobrych zwyczajów życiowych: im wcześniej tym lepiej.

Osteoporoza jest chorobą, która osłabia kości i która sprawia, że są one bardziej podatne na pęknięcia i złamania. Nazywa się ją cichą chorobą, ponieważ masę kostną tracimy bezobjawowo. To znaczy, że nie odczuwamy żadnych objawów – do pierwszego złamania.

Donosi się, że jedna kobieta na cztery oraz jeden mężczyzna na ośmiu cierpi na osteoporozę. Oznacza to około dwa miliony pośród obywateli Kanady.

Pośród czynników ryzyka zidentyfikowano:

- wiek powyżej 65 lat;


- rodzinne przypadki osteoporozy;

- rodzinne przypadki złamań;

- zażywanie kortyzonu przez co najmniej trzy miesiące.

Jeśli więc i ty jesteś zagrożona/zagrożony, twój lekarz zasugeruje ci przeprowadzenie badań, między innymi osteodensytometrii, czyli testu, który pozwala określić gęstość kości.

Jak można zapobiec osteoporozie?

Po pierwsze, należy jeść często produkty zawierające wapń oraz witaminę D. Po pięćdziesiątym roku życia, zaleca się 1200 mg wapnia dziennie oraz od 600 do 800 UI witaminy D na dzień (UI – jednostki międzynarodowe). Jeżeli dotyczą cię czynniki ryzyka, eksperci sugerują od 800 do 2000 UI witaminy D na dzień.

Po drugie, ruszaj się co najmniej 30 minut dziennie. Aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania dobrej muskulatury (czyli dobrych mięśni) oraz dla zachowania dobrej jakości kości. Wybieraj więc aktywność fizyczną, którą twoje ciało polubi i będzie w stanie znieść: taniec, spacer, tenis, rower, jogging. Dorzuć do tego również ćwiczenia rozciągające i na równowagę, które pozwolą ci skuteczniej zapobiegać złamaniom związanym z upadkami.