Migreny to powszechna dolegliwość około 20% żeńskiej populacji. Tego typu bóle głowy są bardzo częste, niestety wiele pytań dotyczących tej przypadłości pozostaje bez odpowiedzi. Wcześniejsze badania powiązały już migreny z większym ryzykiem udaru mózgu oraz strukturalnych uszkodzeń mózgu.
Aczkolwiek, w dalszym ciągu pozostaje niejasne czy migreny mogą mieć inne negatywne konsekwencje, takie jak demencja albo spadek poznawczy.
Natomiast, według najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Brigham and Women's Hospital (BWH) w Bostonie w Stanach Zjednoczonych, migreny NIE są związane ze spadkiem poznawczym.
Badanie na ten temat zostało opublikowane w przeglądzie naukowym BMJ (British Medical Journal), wersja online.
Zobacz również:
Dr Pamela Rist z Division of Preventive Medicine w BWH, główna autorka badania, wyjaśnia: wcześniejsze prace nad migreną oraz nad spadkiem poznawczym były małe i nie wykryły powiązania między tymi dwoma czynnikami. Nasze badanie jest na tyle duże, iż możemy powiedzieć, że migreny, mimo iż są bolesne, nie wiążą się w żaden znaczący sposób ze spadkiem poznawczym.
W swoich analizach naukowcy z BWH posłużyli się danymi z badania Women’s Health Study, które objęło obserwacją blisko 40 000 kobiet, w wieku 45 lat i więcej.
Badacze przyjrzeli się danym na temat ponad 6 tysięcy pań, które dostarczyły informacje na temat swoich doświadczeń z migreną, a następnie uczestniczyły w testach poznawczych.
Okazuje się, że w porównaniu do kobiet, które nigdy nie miały migreny, te panie, którym ta przypadłość była znana, wcale nie doświadczały znaczącego spadku poznawczego, wyjaśnia dr Pamela Rist.