Domowe sposoby na afty
Afty są to niewielkie, bolesne owrzodzenia jamy ustnej. Pojawiają się niespodziewanie zwłaszcza wtedy, gdy nasz układ odpornościowy jest osłabiony bądź też w wyniku jakiegoś urazu mechanicznego (np. gdy zbyt mocno szczotkujemy zęby).
Afty to pewnego rodzaju nadżerki pokryte białym nalotem. Najczęściej występują u osób pomiędzy 10 a 40 rokiem życia. Bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie, ponieważ sprawiają trudności podczas przełykania, a nawet kłopoty z mówieniem.
Mogą pojawić się na języku, wewnętrznej stronie warg, podniebieniu lub wewnętrznej stronie policzków. Ich powstaniu towarzyszy miejscowy stan zapalny, a nieraz również powiększenie okolicznych węzłów chłonnych lub gorączka. Jednocześnie mogą się pojawić 2-3 afty, a w niektórych przypadkach nawet więcej.
Istnieje kilka prostych, domowych sposobów na pozbycie się aft:
Picie herbaty:
Zobacz również:
- Co powinniśmy wiedzieć o pozaszpitalnym zapaleniu płuc?
- Ostre zapalenie trzustki, czy winą jest tylko nadużywanie alkoholu?
- Co może jeść dziecko, gdy skończyło dwa lata?
- Mastektomia - jak wrócić po operacji do normalnego życia
- Dzień Kobiet - zaopiekuj się sobą
- Problemy ze wzrokiem w wieku dojrzałym
- Co jeść na diecie
- Mikrodermabrazja diamentowa
Jest to dobry sposób na złagodzenie bólu, który powoduje tę dolegliwość. Kwas taninowy zawarty w herbacie dodatkowo wysusza afty. Zamiast picia można, również przyłożyć torebkę herbaty na zmienione chorobowo miejsce. Taką czynność powinno się wykonać na około 3 minuty.
Picie letniej wody z dodatkiem soku z cytryny:
Dzięki właściwościom bakteriobójczym tego soku pozbędziemy się większości bakterii z organizmu. Dodatkowo cytryna przyspiesza gojenie się ran.
Płukanie jamy ustnej ziołami:
Najlepiej sięgnąć po najbardziej znane zioła, czyli rumianek i szałwię. Większość ludzi posiada je w domowej apteczce i bez obaw może wykorzystać je podczas leczenia aft, ponieważ łagodzą ból oraz mają działanie odkażające.
Odpowiednia dieta:
Należy unikać gorących i pikantnych potraw, które mogą podrażniać chore miejsca. Ważne jest także, aby spożywać produkty bogatę w witaminę B12, kwas foliowy i żelazo, których niedobór może powodować powstawanie aft.
Zwykle afty znikają same po okresie mniej więcej jednego tygodnia, ale możliwe są też ich nawroty i wtedy należy skonsultować się z lekarzem, by zbadać czy nie są one objawami jakiegoś innego schorzenia. W aptekach dostępne są także różnego typu żele do smarowania aft, ale nie zaleca się ich stosowania jednocześnie z metodami domowymi.
Komentarze do: Domowe sposoby na afty