Domowe sposoby na anginę
Angina to ostre zapalenie błony śluzowej migdałków oraz gardła. Jest to choroba zakaźna, przenoszona głównie drogą kropelkową, wywoływana przez bakterie paciorkowca lub wirusy. Może występować u osób dorosłych, ale dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież.
Do najbardziej powszechnych objawów anginy zaliczamy:
- gorączkę,
- ból gardła oraz szyi,
- ból podczas połykania,
- utratę apetytu,
- powiększenie migdałków,
- apatię,
- bóle kostno - stawowe.
Oto kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w wyleczeniu objawów anginy tego typu:
Zobacz również:
Leżenie w łóżku
Najlepszym czasem na pozostanie w łóżku jest okres, w którym utrzymuje się gorączka oraz 2 dni po jej ustaniu. Odpoczynek i sen w okresie choroby są dla organizmu bardzo ważne, ponieważ pomagają mu szybciej się zregenerować.
Picie dużej ilości różnych płynów
Podczas anginy bardzo ważne jest regularne nawilżanie gardła. W tym celu pić ciepłe lub gorące płyny, które mają działanie rozgrzewające np. napar z lipy i malin. Oprócz tego warto przygotować sobie gorące mleko z miodem i czosnkiem, który jest naturalnym antybiotykiem.
Płukanie gardła
Najlepiej jest płukać gardło szałwią, która ma działanie przeciwbakteryjne. Aby zniszczyć już istniejące bakterie idealny będzie roztwór z soli jodowanej.
Stosowanie okładu z liścia kapusty
Należy sparzyć liść wrzątkiem, następnie rozdrobnić tłuczkiem i nałożyć na szyję owijając ją np. szalikiem. Okład taki uśmierzenia ból szyi i gardła.
Trzeba jednak pamiętać, że jeśli objawy nie ustąpią lub jeśli chorujemy na anginę bakteryjną (której objawy są dużo gwałtowniejsze), konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk. Nieleczona angina może prowadzić do wielu powikłań np. do zapalenia mięśnia sercowego czy kłębuszkowego zapalenia nerek.
Komentarze do: Domowe sposoby na anginę