Domowe sposoby na ból głowy
Ból głowy potrafi skutecznie pokrzyżować twoje plany i przeszkodzić w normalnym funkcjonowaniu. Zobacz jak możemy pozbyć się go na dobre, bądź złagodzić jego objawy, bez konieczności wizyty w aptece.
Dlaczego głowa boli?
Bóle głowy mogą mieć różnorakie przyczyny, od zmian pogodowych, zapalenia zatok przynosowych aż do stanów chorobowych. Często, ból ten może być spowodowany silnym stresem a także zmęczeniem. Nie musimy od razu wpadać w panikę, jednak należy pamiętać, że ostry oraz przewlekły ból głowy może być oznaką krwotoku wewnętrznego bądź udaru, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Na każdy ból jest metoda
Przede wszystkim musimy skupić się na rozróżnieniu dolegliwości ze względu na objawy:
Ból zatokowy – najczęściej objawia się przy zapaleniu zatok. Najostrzejszy ból dotyka okolic oczu, nosa i czoła, może także obejmować tylne patie głowy. Nasila się w trakcie pochylania.
Rozwiązanie - Zbawienne efekty uzyskamy dzięki olejkom – miętowemu i eukaliptusowemu. Pierwszy wcieramy w okolice czoła i nosa, drugi natomiast świetnie sprawdzi się w inhalacjach. Wystarczy dodać go do gorącej wody.
Ból napięciowy – wywoływany jest głównie przez stres. Objawia się tępym uciskiem w okolicach płatu czołowego. Występuje najczęściej pod wpływem spadków ciśnienia.
Rozwiązanie - Przede wszystkim powinniśmy się zrelaksować. Czasami wystarczy chwila odprężenia by ból sam ustał. Jeżeli jednak objawy nie złagodnieją, należy zastosować gorący kompres, który skutecznie rozszerzy naczynia krwionośne, umożliwiając szybszy przepływ krwi to mózgu.
Zobacz również:
Ból migrenowy – atakuje z reguły jedną stronę głowy. Dodatkowo jako objawy, mogą pojawić się zawroty głowy, mdłości oraz światłowstręt. Ból określa się jako rwący bądź pulsujący. Nasila się wraz z ruchami głową.
Rozwiązanie – Zaleca się stosowanie inhalacji z użyciem olejku lawendowego. Stosuje się go przy napięciach nerwowych, bezsenności czy zmęczeniu. Pomóc może także wypicie filiżanki herbaty z dodatkiem melisy i rumianku.
Ból ciśnieniowy – spowodowany jest głównie nadciśnieniem tętniczym. Wśród przyczyn znajdziemy także stres i przemęczenie. Najczęściej możemy spodziewać się go wcześnie rano. Często towarzyszy mu uczucie dzwonienia w uszach. Dotyka głównie tylnych części głowy oraz karku.
Rozwiązanie – Ulgę przyniesie nam napar z melisy i pokrzywy. Składniki ( pół łyżki każdy) zalewamy dwoma szklankami wrzątku i parzymy ok. 15 minut.
Pomoc z kuchennej szafki
Najnowsze badań odkryły, że curry ma niezwykle silne działanie przeciwbólowe. Wystarczy odrobina, dodana do ulubionych potraw, abyśmy poczuli się znacznie lepiej. Warto wykorzystać także czosnek, który rozprawi się z bólem zatokowym oraz przyrządzić pastę z imbiru, która uśmierzy ból. Wystarczy łyżeczkę imbiru wymieszać z odrobiną wody, podgrzać i przykładać do czoła. Ulgę przyniosą także okłady z liści kapusty.
Gdy zaboli daleko od domu
Jeżeli ból głowy zastanie nas poza domem i nie mamy możliwości zastosowaniu okładów bądź inhalacji, możemy załagodzić ból stosując techniki relaksacyjne. Ulgę przyniosą nam koliste ruchy dolną szczęką oraz szybkie unoszenie i opuszczanie brwi. W przypadku ostrego bólu pomoże masaż skroni.
Po pierwsze – nie szkodzić
Niektóre zioła wchodzą w silną reakcje z lekami, co może prowadzić do zwiększenia ich przyswajalności do toksycznego poziomu. Osoby przyjmujące leki przeciwmigrenowe oraz przeciwbólowe, nie powinny łączyć ich z ziołowymi składnikami. W przeciwnym wypadku mogą doprowadzić do pogorszenia objawów.
Jeżeli ból nie minie
Ból głowy może mieć swoje podłoże w dolegliwościach związanych z kręgosłupem, a także z uzębieniem. Należy więc pamiętać, że w przypadku nie ustąpienia objawów bądź ich nasilenia, konieczna będzie wizyta u lekarza.
Komentarze do: Domowe sposoby na ból głowy (2)
Bóle głowy a leki przeciwbólwe
1Leki, cóż, wiadomo, że niektóre bóle potrafią się prześlizgnąć i dać do wiwatu. Wtedy leki są niezbędne… ale jednak warto próbować zacząć najpierw od domowych sposobów na ból głowy... pokaż całość
bol glowy
1Domowe metody są najlepsze, często najskuteczniejsze i na pewno bezpieczne, ale czasem nie wystarczają. Wtedy trzeba zastanowic sie nad skutecznym lekiem, mi na wszelkie bóle pomaga Metafen czyli ibuprofen i paracetamol ... pokaż całość