Domowe sposoby na ból karku
Poranny ból karku może sprawić, że przez cały dzień będziemy chodzić obolali i w złym humorze. Przyczyn nieprzyjemnego zesztywnienia szyi jest wiele, najczęściej to po prostu przybranie złej pozycji podczas snu lub przedłużające się napięcie i ciągłe życie w stresie. Poznaj sposoby jak szybko i skutecznie poradzić sobie z problemem i z energią rozpocząć nowy dzień.
Skąd ten uporczywy ból?
Aby móc odpowiednio poradzić sobie z dolegliwością, trzeba poznać przyczynę bólu. Często zesztywnienie szyi, powoduje długie siedzenie przy biurku w pracy. Możliwość ruchu jest niewielka i zazwyczaj ogranicza się do kręcenia głową na różne strony. Wielogodzinna praca przed komputerem, wywołuje ból nie tylko w karku, na obciążenia jest narażony cały kręgosłup!
Podobna sytuacja ma miejsce, gdy długo jesteśmy w podróży. Z reguły, pozycja siedząca nie sprzyja dobrej kondycji kręgosłupa, w szczególności wtedy, gdy siedzimy w sposób nieprawidłowy.
Kolejną przyczyną jest złe ułożenie ciała podczas snu. Duży wpływ na nasz sen, ma poduszka. Teorii na temat wyglądu, materiału i kształtu poduszek jest ogrom. Jaka jest więc najlepsza? Ta, na której śpi nam się najwygodniej!
Brak ruchu powoduje nie tylko odkładanie się dodatkowych kilogramów, ale także różnego rodzaju bóle, w tym ten w karku. Siedzący tryb życia i ruch ograniczony do dojazdu i przyjazdu z pracy, odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu. Codzienna gimnastyka może szybko rozwiązać problem.
Jednym z powodów występowania bólu karku mogą być też zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Sposoby na złagodzenie bólu
Masaż- to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów. Jeśli ból długo się utrzymuje i utrudnia normalne funkcjonowanie, warto udać się na profesjonalny masaż. Kilka zabiegów może przynieść ulgę na kilka tygodni. Najczęściej jednak wystarczy samodzielne, kilkuminutowe wymasowanie karku z użyciem odpowiednich olejków wspomagających. Najlepsze działanie wykazuje olejek z eukaliptusa, rozmarynu bądź kolendry, oprócz wspaniałego zapachu, pozwolą się rozluźnić i odprężyć.
Zobacz również:
- Czy bóle głowy u dzieci są niebezpieczne?
- Jak radzić sobie z bólami głowy?
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Dokucza ci ból kręgosłupa? Spróbuj terapii wodnej Kneippa!
- Na czym polega akupunktura?
- Leczenie farmakologiczne przy bólach kręgosłupa
- Objawy migreny
- Pacjent nie może cierpieć, czyli o leczeniu bólu podczas pobytu w szpitalu
Gimnastyka- regularne wykonywanie ćwiczeń pozwoli, że zapomnimy o czymś takim jak ból karku. Wystarczy, że w wolnych chwilach będziemy wykonywać kilka serii prostych ćwiczeń. Na początek, powolne okrężne ruchy głowy, tak aby dotykać brodą klatki piersiowej. Dobrym pomysłem jest naprzemienne przyciąganie boku głowy do ramion z pomocą dłoni. Można też położyć dłoń na czole i starać się napierać na nią czołem z całej siły przez 10 sekund. Po każdym ćwiczeniu pamiętaj o rozluźnieniu mięśni.
Odprężająca kąpiel- to prosty sposób na odprężenie się po całym stresującym dniu. Wystarczy wlać do wanny mieszankę olejku lawendowego, jałowcowego i kilku łyżek miodu aby już w chwilę po tym poczuć się rozluźnionym i wyciszonym. Tak naprawdę, wybór aromatu zależy od Ciebie, ważne, żeby zapach nie drażnił, a uspokajał. Pamiętaj, żeby wygodnie ułożyć się w wannie i zanurzyć kark w ciepłej wodzie!
Ciepłe okłady- wystarczy łyżeczkę rozmarynu, tymianku oraz kwiatów arniki. Wszystkie zioła należy zalać dwiema szklankami wrzątku i parzyć pod przykryciem ok. 20minut. Napar przecedzamy i po ostudzeniu moczymy w nim gazę. Okład wyżynamy i kładziemy na kark. Dla lepszego efektu, szyję owijamy folią spożywczą i szalikiem. Tak przygotowany kompres, trzymamy 20 minut.
Rozgrzewanie karku, z racji tego, że rozluźnia mięśnie, często przynosi oczekiwany efekt. Mogą do tego służyć napary ziołowe lub dostępne w aptekach maści rozgrzewające o podobnym działaniu.
Rozgrzewająca nalewka- jak powszechnie wiadomo, alkohol ma właściwości rozgrzewające, dlatego korzystnie wpływa na obolały i zesztywniały kark. Nalewka bursztynowa, bo o nią chodzi jest bardzo prosta w przyrządzeniu. Wystarczy wsypać100 gram małych kawałków naturalnego bursztynu do słoika i zalać je połową szklanki spirytusu. Szczelnie zamknięty słoik odkładamy w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Zaleca się nacieranie obolałych miejsc trzy razy dziennie.
Autor:
Paulina Łabędź