Domowe sposoby na ból pleców
Ból pleców dotyka 90 % naszego społeczeństwa i jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Często przyczyna tkwi w charakterze naszej pracy – jeżeli siedzimy przed komputerem wiele godzin dziennie, cierpi na tym głównie nasz kręgosłup, powodując obrzęk i przeciążenie mięśni pleców. Ból może być także następstwem urazu, „naciągnięcia” mięśni, nadwagi oraz złego snu.
Uzdrawiająca siła ruchu
Jeżeli nasza praca wymaga od nas ciągłego siedzenia, musimy pamiętać o krótkich przerwach. Nie powinniśmy zapominać o „wyprostowaniu kości”, choćby poprzez krótki spacer, nawet jeżeli oznacza to jedynie przejście do sąsiedniej sali po zszywacz :). Ważne jest też odpowiednie dobranie krzesła, ponieważ pochylona pozycja sprzyja obrzękom pleców. Należy dostosować je do budowy ciała tak, aby nasze plecy znajdowały się w linii prostej, umożliwiając swobodne oparcie się.
Poza pracą jest równie ważny ruch. Spacer, basen czy wizyta w siłowni nie tylko rozładują napięcie ale przywrócą mięśniom sprawność, poprawiając tym samym krwiobieg w rdzeniu kręgowym.
Zły sen
Podczas snu nasz organizm regeneruje siły na kolejny dzień. Źle dobrany materac to jedna z głównych przyczyn bólu pleców. Nocą przeciążone mięśnie rozluźniają się, co sprawia, że ból kręgosłupa się nasila. Dlatego rano, ciężko się nam podnieść z łóżka. Aby spać spokojnie należy zaopatrzyć się w średniej twardości materac, bez widocznych nierówności oraz zredukować liczbę poduszek tak, aby dodatkowo nie nadwyrężać kręgosłupa.
Zobacz również:
- Czy bóle głowy u dzieci są niebezpieczne?
- Jak radzić sobie z bólami głowy?
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Dokucza ci ból kręgosłupa? Spróbuj terapii wodnej Kneippa!
- Na czym polega akupunktura?
- Domowe sposoby na ból karku
- Pacjent nie może cierpieć, czyli o leczeniu bólu podczas pobytu w szpitalu
- Uwaga na kamienie żółciowe!
Kiedy bardzo boli
Ból pleców potrafi być bardzo uporczywy i utrzymywać się nawet do kilku dni. Często oprócz pleców bolą także pośladki, nogi bądź też głowa. Należy zastosować kilka prostych zasad do zwalczania bólu:
- Nie powinniśmy zbyt często się schylać, a zwłaszcza podnosić ciężkich przedmiotów.
- Ból najlepiej rozchodzić, dlatego starajmy się omijać łóżko przez około 6 godzin.
- Okłady oraz ciepła kąpiel pomogą złagodzić ból. Musimy jednak pamiętać, aby przebywać w wannie maksymalnie pół godziny.
- Kąpiele możemy urozmaicić wywarem z rumianku. Do pięciu litrów zimnej wody należy wsypać około 20 łyżek suszonego rumianku i gotować przez ok. 15 minut. Odcedzony wywar wlewamy do wanny z ciepłą wodą i kąpiemy się około 15 minut.
- Na napięte mięśnie najlepiej zadziała mieszanka oliwy z oliwek i olejków: tymiankowego, rozmarynowego, nagietkowego i arnikowego. Gotowym specyfikiem nacieramy bolące miejsca dwa razy dziennie.
- Powinniśmy unikać chodzenia w bardzo obcisłych ubraniach i zamienić szpilki na wygodne buty.
- Jeżeli ból pleców towarzyszy nam od dłuższego czasu, powinniśmy zdecydować się na wykonywanie prostych ćwiczeń mając na celu rozluźnienie kręgosłupa, na przykład: kładziemy się na podłodze, wyprostowane nogi opieramy o kanapę, ręce wyciągamy za głowę. Powoli skręcamy tułów raz w lewą raz w prawą stronę, pozostawiając nogi bez ruchu. Wystarczy 5-10 minut dziennie by kręgosłup przestał nas boleć.
Niekiedy ból kręgosłupa to efekt siedzącego trybu pracy, urazu bądź przeciążonych mięśni. Jeżeli jednak ból towarzyszy nam od dłuższego czasu i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, może to być oznaką poważniejszych schorzeń. Wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza. Kręgosłup stanowi „ rusztowanie” ciała człowieka, dlatego powinniśmy poświęcać mu należną uwagę każdego dnia.
Komentarze do: Domowe sposoby na ból pleców (2)
Objawy przewiania mięśni pleców jak leczyć
2Jakieś dwa cztery dni temu zmarzłem i mnie przewiało, od tego czasu mam silny ból pleców, czuje, że mięśnie mnie bolą, mam problemy z oddychaniem. Ból jest tak silny, że ciężko mi się poruszać, a muszę iść jutro do pracy... pokaż całość
Jak ból do tej pory nie minął radziłabym konsultację z lekarzem. Na pewno nie powinieneś dźwigać ciężkich rzeczy do czasu przejścia bólu mięśni pleców. Zazwyczaj takie objawy spowodowane są przewianiem mięśni pleców z je... pokaż całość