Domowe sposoby na ból zatok
Ból zatok to dolegliwość bardzo dokuczliwa i niestety u niektórych często nawracająca lub długotrwała. Nasila się podczas zmiany pozycji, szczególnie podczas nachylaniu się, skutecznie uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie.
Bólowi zatok towarzyszy zwykle ogólne złe samopoczucie, wydzielina z nosa, zaburzenia węchu, uczucie zatkanego nosa, jak też uczucie „rozpierania” w okolicach oczu, policzków i nasady nosa.
W walce z tą przykrą dolegliwością pomóc może kilka domowych sposobów. Do takich należą przede wszystkim inhalacje. W tym celu do miski z gorącą wodą dodajemy opcjonalnie:
- sól,
- rumianek,
- miętę,
- olejek eukaliptusowy,
- olejek sosnowy,
- herbatę z imbirem i goździkami.
Następnie przykrywamy twarz bawełnianym ręcznikiem i wdychamy powstające opary, które pomogą obkurczyć śluzówkę i oczyścić zatoki. Po kilku minutach delikatnie wydmuchujemy nos. Do udrażniania zatok, ze względu na swój intensywny zapach, posłużyć mogą także:
- cebula,
- czosnek,
- kminek.
Cebulę i czosnek wystarczy pokroić i umieścić w kieliszku, następnie wdychając zapach na przemian, raz jedną, raz drugą dziurką. Kminek natomiast należy wcześniej uprażyć i zmieszać z masłem.
Zobacz również:
Jednym z najpopularniejszych sposobów walki z bólem zatok są kompresy, np. z soli lub mięty. W pierwszym przypadku sól podgrzewamy na suchej patelni, po czym nakładamy ją na lnianą ściereczkę. Następnie nakładamy kompres na bolące miejsce. Zabieg ten najlepiej wykonać wieczorem, gdyż sól rozgrzewa skórę bardzo intensywnie. Kompres miętowy wymaga jeszcze mniej przygotowań. Słabym naparem z mięty zwilżamy ręcznik i kładziemy na twarzy.
Podczas bólu zatok istotne jest spożywanie dużej ilości płynów, które przyczynią się do rozrzedzenia śluzu. Najlepsze efekty przynoszą napoje gorące. Działanie rozgrzewające i udrażniające posiada herbata cynamonowa oraz imbirowa, a wspomagająco stosować można również napary z:
- dziewanny,
- kozieradki,
- czerwonej koniczyny,
- owoców dzikiej róży,
- anyżu z szantą.
Niedrożność zatok zredukować może też spożywanie ostrych potraw, do których obowiązkowo dodać należy chili lub chrzan. Pozostając przy aspektach żywieniowych, warto także podkreślić, iż ważne jest spożywanie produktów dostarczających składniki korzystne dla naszego organizmu, a jednocześnie będących pomocnymi podczas udrażniania zatok. Do takich zaliczyć można twaróg, żółtka jaj oraz warzywa i owoce bogate w witaminę A, np.:
- mango,
- dynia,
- warzywa liściaste,
- pomidor,
- marchewka.
Zatoki udrażniać można także zakrapiając nos roztworem z soli fizjologicznej. W aptekach dostępna jest ona jako tzw. „sól morska”.
Podczas bólu zatok unikać należy natomiast:
- potraw zimnych oraz tłustych,
- leków na przeziębienie,
- środków przeciwalergicznych,
- palenia papierosów.
Wszystkie wskazane metody pomagają zwalczać ból zatok, lecz nie eliminują przyczyn dolegliwości. W każdym przypadku pojawienia się uciążliwego bólu zatok konieczna jest konsultacja lekarska oraz leczenie farmakologiczne, oparte m.in. na: antybiotykach, lekach przeciwbólowych oraz rozrzedzających wydzielinę.
Komentarze do: Domowe sposoby na ból zatok