Domowe sposoby na czyraki
Czyraki są to małe, wypełnione ropą guzki na skórze. Przyczyną ich powstawania są głównie bakterie gronkowca lub paciorkowce. Zapalenie rozpoczyna się w najgłębszej części cebulki włosowej, następne bakterie przenoszą się w głębsze części skóry i rozprzestrzeniają po całym ciele.
Czyraki przybierają zwykle postać dużych czerwonych krost z bolącym środkiem i dojrzewają około 2 tygodni. Są zaraźliwe.
Na pojawienie się czyraków mają wpływ takie czynniki jak:
- Nieprawidłowe odżywianie
- Stosowanie leków, które wpływają na funkcje odpornościowe organizmu
- Choroby osłabiające system immunologiczny
- Cukrzyca
- Otyłość
Schorzenie to jest najbardziej powszechne u dzieci i osób w okresie dorastania, ale może spotkać właściwie w każdym wieku. Zmiany pojawiają się nagle, są bolesne i wrażliwe na dotyk. O tym, że na naszej skórze niebawem pojawi się czyrak może świadczyć swędzenie i opuchlizna.
Zobacz również:
Jak zatem można poradzić sobie z tym problemem? Poniżej kilka rad.
1. Nie dotykaj czyraka
Pod żadnym względem nie można wyciskać czyraka. Należy poczekać, aż sam dojrzeje i pęknie. Inaczej można przyczynić się do roznoszenia bakterii i powstania nowych czyraków.
2. Stosuj roztwór z soli kuchennej
Taki roztwór ma działanie wysuszające, dzięki czemu przyspieszy on wzrost czyraka. W tym celu, należy rozpuścić dwie łyżeczki soli w ciepłej szklance wody.
3. Przykładaj gorący kompres
Po pojawieniu się czyraka zamocz w gorącej wodzie szmatkę, a następnie przyłóż ją na zmienione chorobowo miejsce na około 20 minut.
4. Przestrzegaj higieny
Najlepsze dla osób ze skłonnością do powstawania czyraków będzie stosowanie mydła antybakteryjnego. Zakażony obszar należy przemywać kilka razy dziennie.
5. Inne okłady
Skuteczny może okazać się także okład z rozgniecionych liści kapusty lub maść cebulowa, która podobnie jak kapusta ma właściwości odkażające.
Nawracające czyraki to objaw poważnej choroby. Wymagana jest wtedy konsultacja z lekarzem. Szczególną uwagę należy także zwrócić na czyraki powstające w okolicach warg i nosa – stąd infekcja może łatwo przenieść się do mózgu.
Komentarze do: Domowe sposoby na czyraki