Domowe sposoby na gęsty katar
Katar jest jedną z najczęstszych i najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości chorobowych, jakich zdarza się nam doświadczać. Często jest zwiastunem przeziębienia bądź gryby. Pojawiając sie nagle, skutecznie może utrudnić życie, w szczególności, kiedy jest gęsty i zalegający.
Najczęściej towarzyszą mu dodatkowo takie objawy jak:
- kichanie,
- kaszel,
- pieczenie spojówek,
- ogólne osłabienie,
- brak apetytu,
- ból głowy,
- stan podgorączkowy.
Gęsty katar nie tylko wpływa na obniżenie się naszej wydajności oraz pogorszenie jakości naszego funkcjonowania w ciągu dnia, lecz również skutecznie spędza sen z powiek w nocy, kiedy to osłabiony organizm powinien się regenerować.
Chociaż prawie każdemu znane jest powszechne twierdzenie, iż nieleczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni, nie oznacza to wcale, iż nie można podjąć z nim skutecznej walki lub przynajmniej zminimalizować jego negatywnego wpływu na nasze samopoczucie. Warto w tym celu sięgnąć po kilka domowych sposobów.
Kluczową rolę w walce z gęstym katarem odgrywa kuracja napotna, która ma na celu wygrzanie organizmu oraz udrożnienie dróg oddechowych. Jednym z dwóch podstawowych jej elementów jest gorąca kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych, takich jak olejki:
- sosnowe,
- eukaliptusowe,
- miętowe.
Dzięki takiej kąpieli temperatura ciała wzrasta, co pozwala, w pewnym stopniu, wyeliminować drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie gęstego kataru. Intensywny zapach olejków udrożni natomiast nos. Skutecznie działa również moczenie nóg w gorącej wodzie z dodatkiem soli. Po takich zabiegach należy ubrać ciepłe skarpety i, w miarę możliwości, wygrzewać się w łóżku.
Zobacz również:
Podczas walki z gęstym katarem pamiętajmy również o tym, by spożywać jak najwięcej płynów, przede wszystkim ciepłych. Dzięki temu gęsta wydzielina rozrzedzi się, co umożliwi skuteczniejsze oczyszczanie nosa. Do tradycyjnej herbaty z cytryną, która zawiera niezbędną podczas leczenia witaminę C, warto dodać:
- imbir,
- miód,
- goździki.
Charakteryzują się one znacznym działaniem bakteriobójczym. Opcjonalnie herbatę można także pić z:
- malinami,
- sokiem z czarnego bzu,
- rumem.
Zbawiennie na nasze samopoczucie może również wpłynąć czerwone grzane wino z dodatkiem:
- gałki muszkatołowej,
- miodu,
- goździków.
Oprócz ciepłych napojów, istotne jest spożywanie dużej ilości ciepłych posiłków. Do przygotowywanego jedzenia warto dodać:
- czosnek, który znany jest ze swojego antybakteryjnego działania,
- pietruszkę, zawierającą dużą ilość witaminy C,
- chrzan w którym nie tylko znaleźć można witaminę A, B, C ale sam jego intensywny zapach pomoże udrożnić nos.
Ponadto w menu uwzględnić należy jak najwięcej innych produktów będących źródłem witamin – przede wszystkim owoców. Niezawodnym sposobem na udrożnienie zatkanego nosa są inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych: eukaliptusowego czy rozmarynowego, a także inhalacje ziołowe, do których użyć można m.in.:
- rumianek,
- lawendę,
- szałwię,
- miętę.
Do zarażeń katarem dochodzi drogą kropelkową, dlatego też tak łatwo o zachorowania, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym oraz na wiosnę. W związku z tym, należy wówczas dodatkowo zmniejszać ryzyko wystąpienia kataru, przede wszystkim poprzez:
- unikanie gwałtownych zmian temperatur,
- ochronę głowy,
- picie dużej ilości płynów,
- nawilżanie powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych (zwłaszcza w okresie grzewczym),
- unikanie zatłoczonych miejsc.
Katar bardzo często jest tylko objawem przeziębienia, lecz w niektórych przypadkach może być również symptomem towarzyszącym poważnej chorobie, zwłaszcza, gdy utrzymuje się on przez dłuższy czas. Niezbędna jest wówczas konsultacja lekarska.
Komentarze do: Domowe sposoby na gęsty katar