Domowe sposoby na kaszel
Trudno wymienić wszystkie domowe sposoby na kaszel, bo każda babcia czy mama ma w zanadrzu nawet kilkanaście pomysłów. Są one sprawdzonym rozwiązaniem, stosowanym od dziesięcioleci w domowym zaciszu. Wśród domowych sposobów na kaszel znajdą się między innymi syropy, inhalacje i zabiegi manualne pomagające pozbyć się kaszlu.
Praktycznie z każdym rodzajem kaszlu można poradzić sobie domowymi sposobami. Kaszel często bywa efektem infekcji, czy to wirusowej czy bakteryjnej, dlatego warto wprowadzić do codziennego życia kilka zasad, które pozwolą uniknąć choroby. Domowymi sposobami na kaszel można leczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Inhalacje jako domowy sposób na kaszel
Inhalacje sprawdzą się w przypadku mokrego kaszlu, kiedy w oskrzelach lub płucach zalega wydzielina, której należy się szybko pozbyć. W zależności od wieku stosowane będą inne dodatki do inhalacji.
Inhalacje na kaszel u niemowląt
U niemowląt inhalacje zaleca się wykonywać bez żadnych dodatków, czyli tylko samą parą wodną. Należy uważać, aby gorącą parą wodną nie poparzyć delikatnej skóry dziecka.
Inhalacje na kaszel u starszych dzieci i dorosłych
U starszych dzieci i osób dorosłych, do inhalacji można stosować napary z ziół. W walce z kaszlem pomogą takie rośliny jak rumianek, żywokost i prawoślaz. Do gorącej wody można dodać również olejek eteryczny. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się olejek eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, sosnowy lub geraniowy.
Syropy domowym sposobem na kaszel
Wielu pewnie pamięta syrop cebulowo-czosnkowy, którym nasi rodzice próbowali leczyć kaszel u swoich dzieci. Stosuje się go do dziś, zarówno w przypadku kaszlu u dzieci, jak i u dorosłych.
Zobacz również:
- Uwaga! 14 popularnych leków na przeziębienie wycofanych ze sprzedaży [lista]
- Domowe sposoby na suchy kaszel
- Kaszel w ciąży - sposoby postępowania, profilaktyka
- Uciążliwe migdałki
- Ból gardła u dziecka
- Nowotwory gardła i krtani
- Trzeci migdał – rozpoznanie i usunięcie
- Czy każdy stridor krtaniowy wymaga terapii?
Domowy syrop na kaszel jest bardzo prosty i szybki do przygotowania. Potrzebny nam jest czosnek, cebula, miód oraz szczelnie zamykany słoik do przechowywania syropu. Czosnek i cebulę drobno siekamy, układamy warstwami w słoiku, a następnie zalewamy niewielką ilością miodu. Słoik zakręcamy i odstawiamy na około dobę w ciemne miejsce, o temperaturze pokojowej.
Po 24 godzinach syrop jest gotowy do spożycia. Najlepiej go odcedzić i przelać do czystego słoika. Od tego momentu najlepszym miejscem do jego przechowywania jest lodówka. Domowy syrop na kaszel można pić 2-3 razy dziennie po 1 łyżce. Warto jednak pamiętać, że ma on właściwości wykrztuśne, więc nie należy go przyjmować wieczorem.
Zabiegi manualne dobrym domowym sposobem na kaszel
Pod pojęciem zabiegów manualnych wcale nie muszą kryć się trudne czynności, wymagające udziału wykwalifikowanych specjalistów. Niektóre z nich można wykonać nawet bez udziału dodatkowych przyrządów. Do najprostszych z nich należy oklepywanie pleców.
Domowy sposób na kaszel u niemowlaków i małych dzieci - oklepywanie pleców
Ten sposób na kaszel sprawdzi się u niemowlaków i małych dzieci, które mają problem z odkrztuszaniem wydzieliny. W tym celu dziecko należy położyć sobie na kolanach brzuszkiem do dołu, tak aby jego głowa znajdowała się nieznacznie niżej niż jego pupa. Łączymy razem palce dłoni, którą zamierzamy oklepywać i robimy z niej „daszek". Plecy oklepujemy energicznymi ruchami od dołu do góry pleców.
Kładzenie baniek jako domowy sposób na kaszel
U dzieci starszych i dorosłych położenie baniek pozwoli na szybsze pozbycie się infekcji i, tym samym, kaszlu. Stosowane są od wieków, choć w dzisiejszych czas nie zawsze się o nich pamięta. Bańki to dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na uporczywy i długo utrzymujący się kaszel spowodowany infekcją.
Stawianie baniek pobudza układ odpornościowy do działania i dlatego łatwiej nam zwalczyć bakterie i wirusy powodujące chorobę. Zabieg ten wymaga pewnej praktyki i umiejętności, a początkujący powinni zwrócić szczególną uwagę, że miejsce ich zakładania. Bańki stawia się na plecach lub klatce piersiowej, w miejscach dobrze umięśnionych, bezwzględnie unikając takich miejsc jak kręgosłup czy dolna część pleców (okolice nerek).
Domowe sposoby na uniknięcie kaszlu
W walce z kaszlem dużą rolę odgrywa profilaktyka. Jeśli często męczy nas suchy kaszel, warto zadbać o dodatkowe nawilżenie powietrza w pomieszceniu, w którym spędza się najwięcej czasu oraz w sypialni. W tym celu można zakupić urządzenie do nawilżania powietrza lub położyć moky ręcznik na kaloryferze.
Autro: Barbara Olszar
Komentarze do: Domowe sposoby na kaszel (1)
len na gardło i kaszel
1Moim sprawdzonym sposobem na kaszel jest picie zaparzonego lnu mielonego. Taki koktajl świetnie nawilża gardło i nie czuć tego drapania. Polecam siemię i len z [reklama], mają duży wybór i jakościowo widać, że dobry.... pokaż całość