Szukaj

Domowe sposoby na przeziębienie

Podziel się
Komentarze0

Przeziębienie, mimo że jest powszechną dolegliwością, może być bardzo uciążliwe. Na szczęście nie musisz od razu udawać się do lekarza, kiedy rozpoznasz u siebie jego objawy. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym samodzielnie poradzisz sobie z przeziębieniem.

Domowe sposoby na przeziębienie


Objawy przeziębienia

Symptomy przeziębienia ujawniają się, gdy minie ok 48-72 godzin od kontaktu z wirusem. Do najczęstszych należą:

  • obrzęk śluzówek
  • ból mięśni
  • katar
  • drapanie w gardle
  • kaszel
  • stan podgorączkowy
  • ogólne rozbicie


W przypadku, gdy objawy nasilają się zamiast osłabić lub gdy będą utrzymywać się przez kilka dni, należy bezwzględnie skorzystać z profesjonalnej pomocy medycznej. Odwiedź lekarza jeśli zauważysz u siebie następujące objawy:

  • silny ból głowy, zatok oraz gardła
  • gorączka powyżej 38°C
  • łamanie w kościach


Powyższe symptomy mogą być oznaką grypy, dlatego nie należy ich bagatelizować. 

Metody leczenia

Leczenie przeziębienia domowymi metodami da najlepsze rezultaty, jeżeli rozpoczniesz je, kiedy tylko dostrzeżesz  jego pierwsze objawy, tzn. wtedy kiedy infekcja dopiero się rozwija. W walce z przeziębieniem pomogą Ci takie naturalne składniki, jak:

1. Witamina C.

Aby wspomóc leczenie warto pamiętać o jej dobroczynnym wpływie,który polega na uniemożliwianiu wnikania wirusów do wnętrza komórek. Znajdziesz ją we wszystkich owocach i warzywach.

2. Witamina E i beta karoten.


Składniki te wspomagają działanie układu immunologicznego. Są one zawarte m.in. w czerwonych owocach, a także w marchewce i brukselce.



3. Czosnek i Cebula.


Działają jak naturalne antybiotyki, dlatego stosuje się je również przy leczeniu infekcji. Zawierają one witaminy z grupy B oraz C, sole mineralne, związki siarki, flawonoidy, a także pektyny i minerały.

4. Duże ilości płynów.

Pij niegazowaną wodę i soki owocowe. Rozrzedzą one wydzielinę i pomogą w jej wydaleniu. Usprawnią także krążenie i działanie układu odpornościowego. Dlatego pij płyny w ilości co najmniej 1,5 litra dziennie.

Domowe receptury na przeziębienie

Objawy przeziębienia, szczególnie tego w zaawansowanej formie są bardzo nieprzyjemne. Na szczęście istnieją naturalne sposoby, dzięki którym można je osłabić:


1. Ból gardła.

Jest on spowodowany podrażnieniem receptorów jego błony śluzowej, co jest z kolei efektem działania bakterii oraz kaszlu. Na ból gardła najlepsze są płukanki, których zadaniem jest zmniejszenie przekrwienia śluzówki, odkażenie i łagodzenie bólu oraz pieczenia. Możesz przyrządzić je z rumianku, nagietka lub szałwii. Parz napar z wybranego zioła pod przykryciem przez 20 minut, a następne odcedź go. Rób płukanki gardła kilka razy dziennie.

2. Katar.

By udrożnić cieknący lub zatkany nos możesz wdychać olejki zmniejszające obrzęk. Niektóre z takich olejków mają działanie antyseptycznie i przyspieszają leczenie infekcji. Możesz również szybko odblokować nos wykonaną przez siebie aromatyczną chusteczką. Zrobisz ją, zawijając w zwykłą chusteczkę 5 goździków lub skrapiając ją olejkiem sosnowym. Przykładaj ją do nosa, a poczujesz ulgę.

3. Gorączka.


Jest ona dowodem na walkę organizmu z chorobą. Lekka gorączka jest wskazana, jeśli jednak wzrośnie, należy się ochłodzić lub wypocić. W obniżeniu temperatury pomoże herbatka lipowa. Aby ją wykonać zalej łyżkę suszonych kwiatów lipy oraz łyżkę kwiatów czarnego bzu szklanką wrzątku i parz pod przykryciem przez 15 minut. Następnie odcedź napar i dodaj łyżkę soku malinowego i plasterek cytryny. Pij taką herbatkę 3–4 razy dziennie.

4. Kaszel.

Ten objaw przeziębienia pomaga pozbywać się z organizmu zarazków. Jednak jest on bardzo uciążliwy, szczególnie nocą. Sposobem na niego może być picie syropu z buraków. Aby go wykonać 2 małe buraki skrój w małe kostki lub utrzyj na tarce o grubych oczkach. Możesz dodać do nich 2–3 posiekane ząbki czosnku. Do całości dodaj 4 łyżki miodu lub cukru i odstaw mieszankę na całą dobę. Następnie odcedź, a uzyskany syrop pij każdego dnia po łyżce rano i wieczorem.

Powyższe sposoby na przezwyciężenie przeziębienia są naturalne, szybkie i tanie. Dlatego warto je wypróbować i przekonać się o ich skuteczności na własnej skórze. Może się okazać, że dzięki nim unikniemy sięgania po apteczne leki, które niejednokrotnie obciążają i osłabiają organizm.

Komentarze do: Domowe sposoby na przeziębienie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz