Domowe sposoby na reumatyzm
Reumatyzm to choroby narządu ruchu, które objawiają się bólami mięśni i stawów, mimo braku doznania urazu. Schorzenie to przypomina o sobie zwłaszcza podczas zmian pogodowych lub w wilgotnym klimacie. Najczęściej cierpią na niego osoby starsze.
Choroba bywa bardzo dokuczliwa, mimo że zazwyczaj nie wyrządza żadnych negatywnych skutków w obrębie stawów. Jednak, co ważne niektóre odmiany reumatyzmu mogą mieć niekorzystny wpływ i doprowadzić do kalectwa. Są to np. gorączka reumatyczna, fibrositis oraz różne formy artretyzmu.
Przyczyny reumatyzmu
Przyczyn tej dolegliwości nie jest wiele. Należą do nich między innymi nadmierne zakwaszanie organizmu, wilgotny klimat oraz podatność na stres.
Domowe sposoby
Reumatyzm jest schorzeniem uciążliwym, gdyż dolegliwości bólowe uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Zanim jednak udasz się do apteki, wypróbuj kilka domowych sposobów, bowiem jak już wiadomo czasami metody naturalne okazują się o wiele bardziej skuteczne, niż specyfiki farmakologiczne.
RABARBAR
Należy wycisnąć sok z zielonych części rabarbaru i posłodzić. Sok pija się codziennie przez kilka dni po 2-3 łyżeczki.
ZIEMNIAK
Warto pić każdego dnia po 2-3 łyżeczki soku wyciśniętego ze świeżych ziemniaków. Najlepiej robić to przed spożyciem posiłku.
CYTRYNA
Zobacz również:
Spróbuj także codziennie pić świeżo wyciśnięty sok z dwóch cytryn.
SELER
Należy wycisnąć około pół szklanki soku z selera i pić go codziennie. Można wymieszać go też ze świeżo wyciśniętym sokiem z marchwi.
NAPAR ZE SKRZYPU
By przygotować napar, należy w tym celu zalać dwie saszetki skrzypu szklanką wrzącej wody i wypić go po ostygnięciu. Kurację najlepiej stosować przez 2 do 3 tygodni.
PŁUKANKA Z OLEJU
Jest ona dość niesmaczna, jednak w wielu przypadkach okazuje się skuteczna. Należy codziennie przez 5 minut płukać zęby łyżką oleju słonecznikowego. Pamiętaj! Nie połykaj płynu!
NALEWKA Z AGAWY
Należy trzy rozgniecione liście agawy zalać 100 ml spirytusu i odstawić. Po upłynięciu 14 dni smarować miksturą bolące stawy.
OKŁAD Z KAPUSTY
By przygotować okład, należy rozbić tłuczkiem świeży liść włoskiej kapusty, przyłożyć do bolącego stawu i owinąć folią. Najlepiej stosować tę metodę na całą noc.
OKŁAD Z GORCZYCY
Najpierw należy zmielić dwie łyżki nasion gorczycy, a potem zalać je litrem ciepłej (nie wrzącej) wody. Następnie należy zamoczyć w naparze gazę i przyłożyć ją do bolącego miejsca. Po upłynięciu 15 minut najlepiej wymienić gazę i powtórzyć czynność jeszcze 3-4 razy.
KĄPIEL Z SZYSZEK I IGLIWIA
Należy wsypać do garnka ok. 0,5 kg sosnowych szyszek i szpilek, po czym zalać je dwoma litrami chłodnej wody. Wywar należy podgrzewać do osiągnięcia wrzenia i dodawać do kąpieli. W wodzie najlepiej pozostać przez minimum 20 minut.
KĄPIEL Z OWSA
Do dużego garnka należy wsypać około kilograma owsu, następnie zalać go 4 litrami ciepłej wody, po czym odstawić na minimum 3 godziny. Po upłynięciu tego czasu należy doprowadzić miksturę do wrzenia i gotować przez około 30 minut. Następnie najlepiej przecedzić wywar, a potem wlać do kąpieli, w której trzeba pozostać minimum 20 minut.
Pamiętaj jednak, iż jeżeli ból mięśni i stawów utrzymuje się przez dłuższy czas, a powyższe sposoby okażą się zawodne, wówczas należy zwrócić się o poradę do lekarza. Nigdy nie bagatelizuj objawów choroby, reaguj zanim schorzenie będzie miało okazję przybrać poważniejszą i bardziej zaawansowaną formę.