Szukaj

Domowe sposoby na zgagę

Podziel się
Komentarze0

Zgaga to dolegliwość pojawiająca się na skutek życia w stresie, niewłaściwego sposobu odżywiania, spożywania zbyt dużej ilości alkoholu, słodyczy i tłuszczy zwierzęcych. Prowadzi to produkcji zwiększonej ilości kwasu żołądkowego, co jest powodem przykrych dolegliwości.

Domowe sposoby na zgagę


Zgaga jest częstą i powszechnie występującą dolegliwością przewodu pokarmowego. Powstaje w wyniku cofania się soku żołądkowego do przełyku. Skutkuje to jego podrażnieniem i uczuciem pieczenia, które może utrzymywać się nawet do 48 godzin.

Zgaga pojawia się zazwyczaj kilka minut po zakończeniu posiłku. Towarzyszy jej zwykle odbijanie oraz napływ do jamy ustnej nieprzyjemnego w smaku, słodko-gorzkiego soku żołądkowego, który powoduje natychmiastowe wydzielanie śliny.

Kiedy dłuższy czas męczymy się z powyższymi dolegliwościami, warto zgłosić się do lekarza. Zgaga bowiem sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w przełyku, nadżerek, a nawet powoduje pojawienie się owrzodzeń. Nie można więc jej lekceważyć.

Mimo, że nieczęsto się zdarza, żeby zgaga była poważniejszym schorzeniem, z pewnością jest nieprzyjemną przypadłością, która może skutecznie zatruwać życie osób, które regularnie się na nią skarżą. W samych Stanach Zjednoczonych przemysł farmaceutyczny zarabia ogromne pieniądze na lekach przeciwko zgadze. Leki te prawie zawsze tworzone są na bazie sztucznych składników i w dłuższej perspektywie bardziej szkodzą, niż pomagają. Na szczęście istnieje kilka naturalnych lekarstw, którymi obdarza nas... przyroda. Leczą zgagę dużo mniej inwazyjnie i łagodniej, niż specyfiki z apteki.

Domowe sposoby na zgagę

Proszek do pieczenia

Trudno znaleźć bardziej uniwersalny produkt spożywczy niż proszek do pieczenia albo soda oczyszczona. Ta rozpuszczalna w wodzie biała substancja może służyć skutecznie jako dezodorant, pasta do zębów czy środek piorący. Oczywiście jest też bardzo skuteczny w walce ze zgagą, bo wykazuje działania alkalizujące, dzięki czemu błyskawicznie neutralizuje nadmiar kwasu żołądkowego.

Aby pozbyć się zgagi rozpuść łyżeczkę sody w szklance ciepłej wody i wypij powoli. Może ci się potem trochę odbijać, a to dlatego, że w wyniku połączenia sody z wodą gwałtownie uwalnia się dwutlenek węgla.

Ocet jabłkowy

Polecanie na zgagę wysoce kwaśnej substancji, jaką jest ocet jabłkowy, może wydawać się dziwne, ale to naprawdę działa. Jedna teoria głosi, że zawarty w occie jabłkowym kwas octowy ma właściwości zobojętniające, przez co zwiększa pH w żołądku (bo jest znacznie słabszy, niż znajdujący się tam kwas solny). Według innej teorii natomiast kwas octowy pomaga utrzymać wartość pH kwasu żołądkowego na poziomie około 3 pH. Jest to nadal wystarczająca wartość, by trawić pokarm, ale zbyt niska, by podrażniać przełyk.

Jeśli masz zgagę, wypij szklankę ciepłej wody wymieszanej z trzema łyżeczkami octu.

Korzeń imbiru

Dobroczynne dla układu pokarmowego właściwości imbiru były znane od wieków. Imbir był niegdyś najbardziej popularnym lekiem na dolegliwości żołądkowe, takie, jak mdłości, poranne nudności czy niestrawność. Dziś wiemy, że jego działanie zawdzięcza się zawartym w nim związkom podobnym do enzymów występujących w naszym przewodzie pokarmowym. Dlatego imbir również jest idealnym lekiem na zgagę.

Mimo, że można go spożywać na surowo, większość osób woli przygotowywać z niego herbatę. W tym celu zaparza się cały korzeń albo jego sproszkowaną wersję we wrzątku i pije, gdy tylko przestygnie. Imbir zredukuje już istniejącą zgagę, ale też ochroni cię przed jej nawrotami w przyszłości.

Sok z ziemniaka

Należy drobno zetrzeć na tarce surowego ziemniaka i przesączyć sok do szklanki. Dwie łyżki należy pić dwa razy dziennie, najlepiej przed posiłkiem.

Sok z jałowca

Łyżeczkę owoców należy gotować przez około 15 minut. Następnie odcedzić i pozostawić do schłodzenia. Łyżkę wywaru można pić codziennie po każdym posiłku. Owoce jałowca są łatwo dostępne zarówno w sklepach zielarskich jak i w spożywczych (znajdują się w dziale przypraw).

Kisiel z siemienia lnianego

2 łyżeczki siemienia należy zalać 2 szklankami wody i gotować przez 15-20 minut. Gotowy kisiel należy odsączyć i spożywać 2 razy dziennie.

Napar z ziela wiązówki błotnej

Łyżeczkę ziela należy zalać szklanką wrzątku. Następnie przykryć np. talerzem i parzyć przez około 15-20 minut. Ostudzony napar najlepiej pić w chwili wystąpienia objawów zgagi.

Napar z korzenia arcydzięgla lekarskiego

Suszony korzeń należy dokładnie zmielić. Następnie łyżkę proszku zalać szklanką wrzątku, przykryć i odstawić na około 20 minut. Po upłynięciu tego czasu odcedzić i spożywać często w małych dawkach – ½ szklanki najlepiej pić 2 razy dziennie po skończeniu posiłku.

Napar z kwiatu lipy

Jedną łyżeczkę ziół należy zalać szklanką wrzątku, a następnie przykryć i odstawić. Po upłynięciu 20 minut ostudzić i pić napar 3 razy dziennie, najlepiej przed posiłkami.

Woda z miodem i octem

Należy wymieszać szklankę ciepłej wody z 1 łyżką miodu i 1 łyżką octu jabłkowego. Płyn najlepiej wypić po wystąpieniu pierwszych objaw zgagi.

Nalewka orzechowa

Jeżeli mamy do domowej spiżarce nalewkę orzechową, można ją wypróbować w walce ze zgagą. Należy pić kieliszek nalewki raz dziennie (wieczorem) przez trzy dni.

Można również wypróbować inne metody. Na zgagę działa jedzenie kilku migdałów, sucharków, wypicie szklanki mleka lub ciemnej herbaty, jak również żucie skórki od chleba. Kiedy jednak powyższe sposoby nie przyniosą ulgi, należy udać się do lekarza.

Komentarze do: Domowe sposoby na zgagę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz