Domowe sposoby pielęgnacji oczu
Istnieje przekonanie, że od pewnego momentu w życiu, zaczyna się psuć wzrok, a oczy zaczynają gorzej widzieć. Oczywiście, jest to trafne stwierdzenie, natomiast naturalne procesy można po części oszukać. Wystarczy zapewnić oczom „zdrowy tryb życia” dla zachowania ich odpowiedniej formy. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji ich pielęgnacji.
Środki łagodzące ból
Korzystne działanie ziół na oczy jest znane od bardzo dawna. Dzięki nim skutecznie złagodzimy ból. Kompresy i kąpiele ziołowe działają przeciwzapalnie, są też doskonałym sposobem na uniknięcie podrażnień. Oczywiście, nie należy przesadzać – częste okłady i przemywanie oczu mogą doprowadzić do niepożądanego skutku, wywołując podrażnienia i wysuszanie. Intensywne opary ziołowe mogą wręcz spowodować uczulenie. Nie stosujmy ich zatem bez konkretnej potrzeby.
Czym pielęgnować oczy?
Dobrym sposobem na zachowanie dobrej kondycji oczu jest stosowanie różnego rodzaju naparów z ziół, które w zależności od właściwości przeciwdziałają rozmaitym dolegliwościom. Do najbardziej znanych, służących pielęgnacji oczu należą:
Ziele świetlika łąkowego
Wykazuje bardzo silne działania przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Ma również działanie bakteriobójcze, wypychając toksyny bakteryjne na zewnątrz.. Roślina ta znajduje się w wielu lekach homeopatycznych stosowanych przy schorzeniach oczu takich jak, np. zapalenie spojówek. Występują zarówno w postaci granulek, jak i kropli do oczu.
Napar z ziela świetlika łąkowego można łatwo przygotować w domu. Wystarczy zaparzyć 2 łyżkami wrzątku jedną łyżeczkę ziela. Następnie przykryć i odstawić na kilka minut, po czym przecedzić przez złożoną gazę, zanurzyć w naparze waciki i położyć na powieki na 15-20 minut w taki sposób, by krople naparu wpływały pod powieki.
Kwiat bzu czarnego
To ziele o właściwościach przeciwbólowych. Uszczelnia naczynia krwionośne i oczyszcza. Świeże napary czarnego bzu stosuje się również w stanach zapalnych oczu oraz na problemy związane z cieniami i obrzękami pod powiekami.
Zobacz również:
Aby utworzyć odwar z czarnego bzu należy 1 szklanką wody zalać łyżkę ziół i pod przykryciem doprowadzić do wrzenia. Po 2-3 minutach odstawić odwar na kwadrans, po czym odcedzić. Stosuj na powieki w przypadku silnych obrzęków.
Kwiat chabru bławatka
To jeden z najstarszych domowych lekarstw stosowanych do różnego rodzaju dolegliwości. Wykazuje działanie łagodzące, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Do przemywań w stanach zapalnych oczu stosowano specjalnie sporządzaną z kwiatów wódkę lub ocet.
W domu, napar można przygotować z łyżki kwiatów zalanych szklanką wrzącej wody. Zaparzyć na 15 minut pod przykryciem, odstawić na 5 minut, a następnie przecedzić. Stosuj do przemywania i okładu oczu.
Kwiat nagietka lekarskiego
Nagietki mogą rosnąć praktycznie na każdej ziemi, w miejscach nasłonecznionych. Stosuje się go w lecznictwie od tysięcy lat na przeróżne dolegliwości. Używa się go zewnętrznie w silnych stanach zapalnych oczu, bowiem wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze oraz immunopobudzające.
Przepis na napar z nagietka również jest bardzo prosty. Łyżkę z kwiatów lub wysuszonego i rozdrobnionego ziela z kwiatami wystarczy zalać 1,5 szklanki wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na parze przez 30 minut. Następnie odstawić na 10 minut, odcedzić i gotowe. Stosuj na powieki ciepłe, nie gorące okłady.
Koszyczek rumianku pospolitego
Może być stosowany w każdej sytuacji. Posiada działania przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Bardzo dobry na zmęczone, spuchnięte oczy i podrażnione oczy.
W przypadku przygotowywania naparu z rumianku, należy zalać łyżkę kwiatów 2 szklankami wrzącej wody, zaparzyć pod przykryciem przez 15 minut, odstawić na 10 minut i oczywiście przecedzić. Ciepły kompres kładź na powieki.
Herbata
Ma bardzo dobre działania kojące ból i zmęczenie oczu. Najlepsze efekty przynoszą kompresy z herbaty Earl Grey – zawiera bergamotkę, która działa ściągająco i kojąco. Okłady herbaciane na powieku przynoszą bardzo dużą ulgę.
W domu przygotować łyżkę herbaty, zalać szklanką wrzątku, przykryć i odstawić do ostygnięcia. Stosuj chłodne kompresy na zmęczona powieki.
Inne skuteczne sposoby na zwalczania bólu
Chińska medycyna ludowa poleca stosowanie akupresury – uciskanie palcami określonych punktów ciała, aby złagodzić objawy zmęczenia oczu.
Pierwszym sposobem jest umieszczenie kciuków na górnych powiekach, tuż przy nosie i energicznie ugniatanie miejsca bólu. Może też uciskać i ugniatać palcami wskazującymi kości policzkowe pod oczami, w pobliżu nosa lub położyć na skroniach palce wskazujące na wysokości oczu i ugniatać punktu objęte bólem.
Pamiętaj, aby zadbać o wzrok, nie tylko stosując się do powyższych porad. Oprócz skutecznych domowych sposobów pielęgnacji oczu, warto zmienić nawyki żywieniowe, przyjmować dużo witamin i minerałów oraz zadbać o profilaktykę zdrowotną – najważniejszym elementem są okresowe badania okulistyczne. Nie czekajmy aż pojawią się poważne kłopoty i pamiętajmy o systematyczności, by zachować dobrą kondycję oczu przez całe życie.
Autor:
Paulina Poznańska
Komentarze do: Domowe sposoby pielęgnacji oczu