W swoim raporcie na lata 2010/2011, organizacja Lekarze Świata podkreśla oczywisty coraz gorszy dostęp do opieki zdrowotnej dla osób najbiedniejszych na tej planecie. Organizacja niepokoi się również tym, że coraz większa liczba pacjentów zwleka z udaniem się do lekarza i z rozpoczęciem leczenia.
Niepokojący bilans
Jest to bilans, który każe się obawiać przyszłości. Raport sporządzony przez organizację Lekarze Świata (Médecins du monde, MdM), został przedstawiony w zeszłym tygodniu, w czwartek, na konferencji prasowej. Według raportu, najbiedniejsi ludzie na całej ziemi mają coraz większy problem z dostępem do opieki zdrowotnej, głównie z powodu polityki publicznej, bardziej asekuracyjnej niż społecznej.
Kilka dni przed Światowym Dniem Biedy (17 października), Lekarze Świata ujawniają, że 21 centrów opieki tej organizacji odnotowało w latach 2008 – 2011 nie mniej niż 38 606 konsultacji, co oznacza wzrost o 10%. W 2010 roku, blisko 12% przyjętych pacjentów to były dzieci, z których połowa nie miala jeszcze siedmiu lat, a jedna trzecia jedynie była pod obserwacją służb ochrony matek i dzieci. Poza tym, 8% kobiet ciężarnych monitorowanych przez ONG żyje na ulicy, a ponad połowa przypadków ciąż nie jest pod opieką lekarską.
Doktor Olivier Bernard, przewodniczący Lekarzy Świat, ubolewa: istnieje wielka i bardzo wyraźna nierówność na tym polu. Aż do teraz, nasze oddziały ochrony socjalnej we Francji działały tak, że niezależnie od sytuacji społecznej bądź prawnej, kobiety ciężarne (i dzieci) były obejmowane opieką.
Zwłoka działa na niekorzyść wszystkich
Zobacz również:
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Leczenie placebo? Czy to możliwe?
- Uwaga pożar! ABC pierwszej pomocy
Ale, to nie wszystko, ponieważ ONG niepokoi się również innym zjawiskiem: tendencja niektórych pacjentów do zwlekania z leczeniem. Według ujawnionych przez raport liczb, jedna czwarta pacjentów (24%) przychodzi od lekarza zbyt późno i zbyt późno podejmuje leczenie. A 45% konsultacji wymaga co najmniej sześciomiesięcznej obserwacji lekarskiej, przede wszystkim w przypadku cukrzycy, astmy, nadciśnienia tętnicznego, zaburzeń psychicznych, etc.
Opóźnienia te są nie do zaakceptowania, zarówni na poziomie indywidualnym, ponieważ mogą przyczynić się do pojawienia się poważnych komplikacji, jak również w skali całego społeczeństwa, w przypadku, na przykład, choroby zakaźnej, gdzie nieleczona osoba może zarazić swoje otoczenie.
Poziom ekonomiczny również nie jest tu bez znaczenia, ponieważ koszty, jakie ponosi całe społeczeństwo, są również nieporównywalnie większe, stwierdza doktor Olivier Bernard.
Pokrycie szczepieniami 30%
Ci ludzie zwlekają z leczeniem, ponieważ ciężko jest domagać się swoich spraw, kiedy nie znamy języka, stwierdza Jean-François Corty, dyrektor Missions France. Albowiem, 95% osób przyjmowanych przez Lekarzy Świata to osoby z zagranicy. Populacje te, które żyją w sumie prawie wszystkie pod progiem biedy, nie mogą również kupić biletu wstępu za 30 euro, który jest obowiązkowy we Francji od 2010 roku, jeśli chcemy korzystać z pomocy medycznej państwa. Program ten jest skierowany na obcokrajowców w niepewnej sytuacji.
A końcu, przemieszczanie się z miejsca zamieszkania do miejsca konsultacji, to ryzyko aresztowania, dorzuca jeszcze Jean-François Corty.
W obliczu takich trudności, pokrycie szczepieniami na łonie tych populacji sięga zaledwie 30%, w porównaniu do 90% - 95% dla populacji generalnej.
Dlatego też, to właśnie tam obserwuje się ponowne pojawianie się epidemii z dawnych czasów, podkreśla Jean-François Corty, takich jak odra, gruźlica, zapalenie wątroby typu A, czy też świerzb.
Aby stawić temu czoła, organizacja Médecins du monde opracowuje odpowiednie strategie, które zazwyczaj są wdrażane w życie w strefach konfliktu albo katastrofy naturalnej. Chodzi tutaj o kampanie masowych szczepień, obozy przesiedlonych, etc.
W tym momencie, przechylamy się w kierunku działań natury humanitarnej, ubolewa Jean-François Corty. W czasie konferencji prasowej, o której mowa wyżej, Olivier Bertrand zaapelował do kandydatów na urząd prezydenta, aby określili swoją postawę odnośnie tych problemów.