Niektóre rodziny są wyjątkowo dotknięte rakiem jelita grubego. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiadają właśnie naukowcy z Wielkiej Brytanii. Badacze przyjrzeli się DNA 20 osób cierpiących na nowotwór jelita grubego i z silną historią raka w rodzinie.
Dzięki temu odkryli dwa niewydolne geny przenoszone przez pokolenia, które zwiększają ryzyko powstania guza.
Te wady genetyczne są rzadkie u osób dotkniętych rakiem jelita i nieobecne u zdrowych. Według badaczy, jeżeli są obecne, ryzyko choroby jest bardzo wysokie.
Prof. Ian Tomlinson z Uniwersytetu Oksford, główny autor badania, mówi: są rodziny, gdzie rak jelita grubego jest bardzo częsty, mimo iż nie ma żadnych znanych wad genetycznych zwiększających ryzyko. Ale jeśli taką wadę odziedziczysz, ryzyko nowotworu jest duże.
Zobacz również:
Specjalista ten uważa, iż trzeba w związku z tym objąć baczniejszym nadzorem osoby, w rodzinach których pojawił się rak jelita grubego.
Wyniki tego badania na pewno pozwolą przeprowadzić prace nad terapiami mogącymi pokonać te mutacje genetyczne, mówi prof. Tomlinson.
Prof. Richard Houlston z brytyjskiego Instytutu Badań nad Rakiem twierdzi z kolei, iż chodzi tutaj o bardzo ważne odkrycie i o nowy element pozwalający zrozumieć rozwój raka jelita grubego na łonie zagrożonych rodzin.
Pacjenci z taką historią powinni być objęci szczególną uwagą, prewencją i diagnozą, aby zwiększyć ich szanse na wyzdrowienie.