Noctran i Mepronizyna są dwoma lekami nasennymi które zostaną usunięte z rynku francuskiego, odpowiednio w październiku 2011 roku i w styczniu 2012 roku. Agencja francuska AFSSAPS ocenia bowiem, że ryzko działań niepożądanych albo złego użycia są zbyt wielkie, aby dalej można było sprzedawać te leki.
Lista leków wycofywanych z rynku w dalszym ciągu się więc wydłuża.
Francuska agencja AFSSAPS właśnie zdecydowała o zaprzestaniu sprzedaży dwóch leków nasennych, Noctranu i Mepronizyny, które będą stopniowo wycofywane z rynku (pierwszy w październiku tego roku, drugi w styczniu 2012 roku).
Skomercjalizowane przez laboratoria Menarini i Sanofi-Aventis, te dwa lekarstwa były jednak obecne w aptekach od ponad dwudziestu lat. Ale niebezpieczeństwo kumulacji ciężkich działań niepożądanych albo złego użycia, zmusiły agencję AFSSAPS do interwencji.
Złe użycie wskazywane palcem
W rzeczywistości, większość problemów wynika z faktu, że pacjenci, którzy cierpią na przewlekłą bezsenność, biorą te środki w sposób ciągły, podczas gdy długość takiego leczenia nie powinna normalnie przekraczać trzech tygodni.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Pojawiają się więc skutki uboczne, pośród których są: ryzyko upadków, zaburzenia pamięci, śpiączka i śmierć w wyniku przedawkowania.
Agencja AFSSAPS przypomina więc, że zażywanie leków hipnotycznych w sposób chroniczny nie jest zalecane w przypadku bezsenności, cytuje Europe 1.
W marcu 2011 roku, Agencja Zdrowia już wystosowała ostrzeżenie, iż Noctran będzie wycofany z rynku.
Wyprzedzić przerwanie leczenia już teraz
Dzisiaj, agencja AFSSAPS zaleca więc lekarzom, aby wyprzedzili wycofanie z rynku tych dwóch leków nasennych, by uprzedzić albo ograniczyć, przy przerwaniu leczenia, efekt odbicia albo syndrom odwyku.
W ramach tej decyzji, Agencja Zdrowia idzie nawet dalej, ponieważ umieszcza nawet online na swojej stronie dokumentację do dyspozycji, zwierającą porady dotyczące zaprzestania leczenia.
Agencja zaprasza przede wszystkim, w okresie przejścia, do częstszych i regularniejszych wizyt u swojego lekarza, aby uzyskać wsparcie psychologiczne, a jeśli to konieczne, ponownie leczyć bezsenność.
Komentarze do: Dwa leki nasenne wkrótce usunięte z rynku