Według ostatniego badania amerykańskiego, konsumpcja dwóch procji alkoholu dziennie ma zawiększać ryzyko raka piersi o całe pięćdziesiąt procent. Wzrost, mimo że nieco mniejszy, jest również stwierdzany dla niewielkiej konsumpcji.
Naukowcy co prawda przypisują niektórym alkoholom, a przede wszystkim czerwonemu winu, korzystne działanie na zdrowie serca. Ale, konsumpcja każdego typu alkoholu może mieć bardzo poważne skutki u kobiet, jeśli chodzi o ryzyko zachorowania na raka piersi.
Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez badaczy z uniwersytetów w Harwardzie, w Brigham i ze szpitala Women's Hospital w Bostonie w Massachusetts. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie Journal of the American Medical Association (JAMA).
A bardziej dokładnie, według przeprowadzonych prac, okazało się, że konsumpcja od 3 do 6 szklanek napoju alkoholowego na tydzień ma zwiększać u kobiet ryzyko raka piersi o 15% w porównaniu do tych kobiet, które nigdy nie piją. Wzrost ten jest jeszcze większy u kobiet, które piją dwa razy dziennie – 50 procent.
Aby dotrzeć do takich rezultatów, badacze przeanalizowali dane 105 986 kobiet, w wieku od 30 lat do 55 lat, które wypełniły kwestionariusz na temat swoich zwyczajów konsumpcji alkoholu, a także na temat konsumpcji alkoholu, kiedy były młodsze.
Zobacz również:
- Alkohol a ciąża
- Postanowienie Noworoczne alkoholika
- FAS - Zespół Alkoholowy Płodu (FETAL ALCOHOL SYNDROME)
- Alkoholizm - przyczyny, formy, objawy, leczenie
- Amy Winehouse: czy można umrzeć z powodu nie picia alkoholu?
- DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików
- Alkoholizm - przyczyny i leczenie
- Ten sposób nie pozwala uniknąć kaca. Naukowcy obalili popularny mit na temat picia alkoholu
Przez okres 30 lat, naukowcy zbierali w ten sposób dane na temat liczby przypadków nowotworów raka piersi z metastazami u tych kobiet. I naliczyli ich 7 690. Badanie dzięki temu wykazało, że ryzyko to utrzymywało się nawet wtedy, kiedy kobiety zredukowały konsumpcję alkoholu.
To znaczy, wszystkie te, które wypijały około 2,5 szklanki dziennie przez okres pięciu lat w wieku od 18 do 40 lat, były trzy razy bardziej podatne na raka piersi, i to nawet po zmniejszeniu konsumpcji.
Stężenie estrogenów wchodzi w grę?
Jednakże, mechanizm takiego działania i jego czynniki pozostają na tę chwilę nieznane. Relacja między konsumpcją alkoholu i rakiem piersi jest bardzo kompleksowa. Wiemy już od wielu lat, że małe ilości alkoholu mogą zmienić mechanizm działanie hormonów. Ale nie wszystkie kobiety są dotknięte w ten sam sposób, wyjaśnia profesor Karol Sikora, specjalista od raka i dyrektor CancerPartnersUK.
Według naukowców, alkohol może na przykład zwiększyć poziom estrogenów na łonie organizmu. Estrogeny to hormony płciowe, które są podejrzewane o wyzwalanie wzrostu nowotworów.
Badanie to dodaje się do wszystkich innych, które już bardzo solidnie udowodniły istnienie związku między piciem niewielkich ilości alkoholu i wzrostem ryzyka raka piersi. Ale całkowite zaprzestanie picia alkoholu może zredukować to ryzyko, tak samo jak może to zrobić zachowywanie stałej wagi i aktywność fizyczna uprawiana regularnie, stwierdza pani Sarah Williams z CancerPartnersUK.