Ok. 130 r p.n.e., statek handlowy, płynący prawdopodobnie z Grecji, rozbił się u wybrzeży Toskanii. Opadł na ok.18 metrów głębokości, gdzie leżał aż do 1974 roku, kiedy został odkryty. Nazwany Relitto del Pozzino, od sąsiadującej plaży, wrak był przedmiotem badań w latach 1989-1990. Pozwoliło to poznać ładunek statku: amfory z winem, szklane czarki, lampy, naczynia kuchenne między innymi.
Drewniany kufer, zniszczony przez wieki przebywania w słonej wodzie, również ujawnił swoją zawartość.
Naukowcy znaleźli w nim szklane fiolki, szklankę, moździerz i wiele innych przedmiotów, które wyglądały tak, jakby mogły należeć do apteczki lekarza podróżującego na pokładzie.
Badacze z uniwersytetu w Pizie zatrzymali się przy jednej z puszek z cyny. Analiza promieniami X wykazała w niej obecność pięciu okrągłych przedmiotów farmakologicznych, o średnicy ok. 4 cm na 1 cm grubości.
Dzięki hermetycznemu zamknięciu, przedmioty wydawały się dobrze zachowane, tak samo jak i ich zawartość. Rezultaty badania ukazały się w przeglądzie Pnas.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Jeden z tych preparatów został dokładnie przestudiowany. W ogromnej większości składał się z soli na bazie cynku, głównie hydrocynkitu (kwiat cynkowy) i smitsonitu.
Właściwości antyzapalne, antybiotykowe i antywirusowe cynku, dziś bardzo dobrze znane, nie były obce również Starożytnym.
Na początku, naukowcy przypuszczali, że lek ten był witaminą w pigułce, podawaną marynarzom. Jednakże teraz wysnuwają tezę, iż chodzi tutaj o krople do oczu.
Słynna Historia Naturalna Pliniusza Starszego (I wiek naszej ery) również mówi o stosowaniu soli cynku w kremach do skóry albo w kroplach do oczu. Używamy ich nawet dziś.
Ale to nie wszystko, bowiem w zniszczonym kufrze znaleziono także inne lekarstwa: oleje zwierzęce i roślinne, wosk pszczeli, żywica z sosny, pyłek drzewka oliwnego.
Najstarsze – do tej pory – krople świata mówią nam bardzo dużo na temat wiedzy naszych przodków na temat właściwości naturalny pierwiastków stosowanych w medycynie. Oznacza to także, że mimo znaczących postępów nauki, w dalszym ciągu posługujemy się lekarstwami znanymi już w starożytności.
Komentarze do: Dwutysiącletnie krople do oczu znalezione we wraku statku